•                  
شنبه , ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

بازداشت صابر قادری برای تحمل حبس تعزیری

0
195

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی پس از بازداشت صابر قادری، شهروند اهل شهرستان دهگلان، وی را برای سپری کردن دوران حبس تعزیری به زندان مرکزی سنندج منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، صابر قادری، اهل شهرستان دهگلان، پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲۸ ماهه خود به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. این فعال محیط زیست در مرحله بدوی توسط شعبه دادگاه انقلاب سنندج به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. با اعمال قانون تجمیع جرائم، تحمل ۲۸ ماه از این مدت برای صابر قربانی اجباری است. 

صابر قادری، در خرداد ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهامات عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف حکومت ایران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام هم به تحمل ۱ حبس تعزیری محکوم شد. 

پس از اعلام اعتراض، پرونده صابر قادری با اتهامات مذکور در تاریخ ۱۲ شهریور ماه سالجاری توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان بررسی شد و این فعال مدنی از بابت اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران، به ٢٨ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم » تحمل ۲۸ ماه حبس تعزیری بر علیه این فعال مدنی اجرائی و در تاریخ ۶ مهر ماه ۱۳۹۹ به وی ابلاغ شد.

صابر قادری، در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸ با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال محیط زیستفعال محیط زیست در ایرانفعال محیط زیست صابر قادریفعال حقوق بشرنقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیری صابر قادریاجرای حبس تعزیریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبند قرنطینه زندان مرکزی سنندجبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت صابر قادریبازداشت صابرقادریبازداشتگاهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیری صابر قادریدهگلان استان کردستانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندج کردستانسلول انفرادی در زندان سنندجسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان دهگلانصابر قادریصابر قادری فعال مدنیصابر قادری صدور حکم حبسصابرقادریصابرقادری فعال محیط زیستصابرقادری فعال محبط زیست

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: