چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت صادق صداقت، فرهنگی بازنشسته ساکن شهرستان داراب

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱، بازپرس شعبه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان داراب از توابع استان فارس با دستور قضايی صادق صداقت را بازداشت کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، طی روزهای اخیر، صادق صداقت، معلم بازنشسته، ساکن شهرستان داراب از توابع استان فارس،‌ پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان بازداشت شد. 

براساس این گزارش، از علت دقیق بازداشت، نام ارگان امنیتی پرونده، مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به صادق صداقت اطلاعی حاصل نشده است. 

همچنین، از مکان نگهداری صادق صداقت و تاریخ دقیق احضار و بازداشت وی هم اطلاعی در دسترس نیست اما به خانواده این فرهنگی بازنشسته اعلام شده که وی تا حدود ۲ ماه دیگر در بازداشت خواهد ماند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.