چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت علیرضا بهشتی شیرازی توسط نیروهای امنیتی

0
93

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی، علیرضا بهشتی شیرازی، فعال سیاسی ساکن تهران را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از انصاف نیوز، در ساعات پایانی سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سید علیرضا بهشتی شیرازی، فعال فرهنگی و سیاسی، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده، علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری علیرضا بهشتی شیرازی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، علیرضا بهشتی شیرازی، از افراد نزدیک به میرحسین موسوی است که پیشتر هم بعنوان سردبیر در روزنامه کلمه سبز، فعالیت می کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: