•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

بازداشت علی احمدی, شهروند بهائی ساکن قائمشهر توسط نیروهای امنیتی

0
296

در ادامه روند رو به افزایش سرکوب شهروندان بهائی در ایران, یک شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر به نام “علی احمدی” روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه کچویی شهر ساری منتقل شده است. گفته می‌شود اتهام مطروحه علیه این شهروند بهائی “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷، علی احمدی، شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به  سلول انفرادی بازداشتگاه کچوئی واقع در ساری منتقل شده است. گفته می‌شود اتهام مطروحه علیه این شهروند بهائی “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “روز سه‌شنبه، ۷ تن از نیروهای امنیتی، آقای احمدی را بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه کچویی ساری منتقل کرده‌اند. وی تا این لحظه تماسی با خانواده خود نداشته است. آقای احمدی طی ده سال گذشته دستکم ۵ بار توسط نیروهای امنتیتی بازداشت شده است و این بار اتهام عنوان شده در زمان بازداشت وی «تبلیغ علیه نظام» بوده است”. در روزهای اخیر موج جدیدی از بازداشت شهروندان بهائی در ایران آغاز شده است. در همان تاریخ یک شهروند بهائی دیگر در تهران به نام “سپیده کشاورز” و یک شهروند بهایی در تبریز به نام “شبنم عیسی خانی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. همچنین روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه نیز، شهرزاد نظیفی، شهروند بهایی و از قهرمانان و مربیان موتور کراس بانوان در ایران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه زندان اوین منتقل شده بود.

طی روزهای شنبه و یکشنبه نیز حقوق بشر در ایران از بازداشت ۵ شهروند بهائی در شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی خبرداده بود.

 بر اساس  گزارش های منشر شده در وبسایت حقوق بشر در ایران شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تاکنون با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهائی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهائی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهائی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهائی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز ۲۸ آبان‌ماه بوده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: