•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت مجدد سه شهروند بهایی در اهواز

2
414

photo_2018-05-14_09-33-51.jpgسه شهروند بهایی آزاد شده از زندان کارون اهواز  بعد از یک روز مجددا ضمن احضار به دادسرای اهواز بازداشت شدند .

به گزارش حقوق بشر در ایران ، نداثابتی، فروغ فرزانه و نوشین افشار، سه شهروندان بهایی اهل آبادان و اهواز که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷  از سوی ماموران اداره اطلاعات اهواز و آبادان در منزل خود بازداشت شده بودند و در شنبه مورخ ۲۲ اردیبهشت از بازداشتگاه وزارت اطلاعات اهواز آزاد شده بودند، روز یکشنبه مورخ ۲۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ ، پس از احضار به دادسرای اهواز باردیگر بازداشت و به زندان اهوازمنتقل شدند . در  بازداشت اولیه این سه شهروند ، لازم به توضیح است که ماموران امنیتی در زمان بازداشت اولیه این شهروندان ، پس از تفتیش منزل که به همین علت تمام منزل بهم ریخته شده است، اقدام به توقیف کتاب ها، کامپیوتر، لپ تاپ به همراه هارد و فلش ها کرده اند. شش مامور مرد در زمان بازداشت حضور داشتند و در زمان تفتیش نیز از اعضای خانواده بازداشت شدگان نیز بازجویی کوتاهی کرده اند. پس از مراجعه خانواده این افراد به زندان اهواز به آنان گفته شد که فرزندانشان اینجا نیستند. اما زمانی که خانواده‌ها به آبادان و خرمشهر بازگشتند با آنان تماسی از زندان اهواز گرفته شد مبنی بر اینکه فرزندانتان آزاد شدند . در ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی اشاره شده است، شهروندان از حق آزادی یا اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به‌صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مؤاخذه قرارداد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی و سرکوب میشوند می‌شوند.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

2 comments

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.