•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت محرم ولی پور, شاعر و فعال ترک آذری

0
839

محرم ولی‌پور (خوشنام)، شاعر و فعال ترک (آذربایجانی) در تاریخ ۱۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز بازداشت شده است. گفته می‌شود مامورین پس از بازداشت منزل وی را نیز تفتیش کرده و تعدادی از نوشته‌های ایشان را با خود برده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷، محرم ولی‌پور (خوشنام) فعال ترک (آذربایجانی) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. لازم به ذکر است, فرزند آقای ولی‌پور با انتشار ویدئویی گفت: “پس از پیگیری‌های فراوان متوجه شدیم پدرم را اول به دادگستری شهر بناب و سپس به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل کرده‌اند و تاکنون موفق به ملاقات یا حتی گفتگوی تلفنی با وی نشده‌ایم”. همچنین از دلایل بازداشت وی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست. لازم به ذکر است از محرم ولی‌پور (خوشنام) شاعر و نویسنده ۵۲ ساله، تاکنون دو کتاب به زبان ترکی (آذربایجانی) به نام‌های “دنیزلیییمی دالغالانیرام” و “به‌به ییمین اوزوملری” توسط انتشارات آذر تورک به چاپ رسیده است.

سرکوب شهروندان در ایران با توجه به قومیت آنها از سوی حکومت جمهوری اسلامی نقض اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان در ایران میباشد. 

در ماده ۲۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت کلام بر حق همه شهروندان بر تعیین شرایط در کشور مطبوع آنها تاکید شده است و همچنین تاکید بر آن داشته است که, هر کس حق دارد برقراری نظمی را بخواهد که از لحاظ اجتماع و بین المللی ، حقوق و آزادی هایی را که در این اعلامیه ذکر گردیده ، تامین کند و آنها را به مورد عمل بگذارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.