•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت مختار اسدی، معلم ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
737

امروز پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ مختار اسدی, معلم و فعال صنفی و از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان, ساکن سنندج توسط  ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۹۷ ماموران اداره اطلاعات شهرستان سنندج، مختار اسدی معلم و عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و از زندانیان سابق سیاسی  را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر بازداشت این فعال صنفی گفت: «آقای اسدی در حالی که  امروز پنجشنبه ۲۵ بهمن ماه پس از تجمع مقابل اداره آموزش و پرورش شهر سنندج به سمت منزل‌شان در حال حرکت بود، توسط ماموران اداره اطلاعات شهر سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و تلاش خانواده این فعال صنفی و دیگر همکاران وی برای اینکه بتوانند از محل نگهداری وی اطلاعی بدست بیاورند راه بجائی نبرده است. لازم به توضیح‌است که معلمان و فرهنگیان در برخی شهرهای کشور، روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۹۷ برای چندمین بار متوالی طی ماه‌های اخیر به دلیل برآورده نشدن مطالبات صنفی خود دست به تجمعات صلح‌آمیز زده‌بودند. مختار اسدی پیش‌تر، در روز دوشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت یک سال حبس از زندان آزاد شده‌بود. 

وی در اسفندماه۹۶ به دلیل محروم ماندن از مرخصی و در اعتراض به عدم توجه مسئولان قضایی به خواسته هایش دست به اعتصاب غذای تر زده بود.

این معلم ساکن شهر سنندج پیش تر در سال ۱۳۸۵ در اعتراض نمایندگان کانون‌های صنفی معلمان با فراکسیون مجلس از سوی پلیس امنیت بازداشت شده بود.

در سال ۸۹ پس از بازداشت اعضای کانون صنفی معلمان، مختار اسدی نیز بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد. این فعال صنفی پس از ۶۶ روز بازداشت با تامین وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد. قاضی صلواتی در شعبه پانزده دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام برای وی حکم یک سال حبس صادر کرد.

در آذرماه ۱۳۹۱ آموزش و پرورش استان کردستان حکم تبعید مختار اسدی، فعال صنفی معلمان را برای پنجمین سال پیاپی تمدید کرده بود که با شکایت نامبرده به دیوان عدالت اداری حکم مذکور لغو شد.

سرکوب فعالان صنفی ناقض ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر که بر حق افراد بر تشکیل انجمن و اتحادیه برای حفاظت از منافع خود و دیگران تاکید میکند نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.