دوشنبه , ۲۰ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 11

بازداشت مهسا سعیدی توسط ماموران امنیتی در شهر یزد

0
310

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱ مهر ماه ۱۴۰۲، مهسا سعیدی، علیرغم گذشت بیش از ۱۰ روز از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۲، مهسا سعیدی، دانشجوی دانشگاه یزد، توسط ماموران امنیتی، بازداشت و برای تشکیل پرونده بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی منتقل شد. 

براساس این گزارش، مهسا سعیدی، پس از بازداشت برای تشکیل پرونده به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر یزد منتقل شده است. 

تداوم بی خبری از وضعیت مهسا سعیدی و عدم پاسخگویی صحیح از سوی بازپرس و نهادهای امنیتی به خانواده مهسا سعیدی منجر به افزایش نگرانی آنها شده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان دقیق نگهداری، نام نهاد امنیتی دستگیر کننده، مکان نگهداری و از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به مهسا سعیدی، اطلاعی حاصل نشده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d