چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

بازداشت هماهنگ دست کم ۱۴ شهروند بهایی در شهرهای جنوب کشور

1
438

bazdasht-bahai-300x191گروهی از شهروندان بهایی در شهرهای بندرعباس، قشم، بندر چابهار و شیراز، ظرف هفته های گذشته در اقدامی هماهنگ بازداشت شده و منازل آنان مورد تفتیش قرار گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هرانا، روز پنج‌شنبه ۱۴ اردی‌بهشت ماه ۹۶، ماموران اداره اطلاعات بندر چابهار با مراجعه به منازل شش شهروند بهایی، با نشان دادن حکم بازداشت، اقدام به تفتیش منزل و محل کار آنان کرده، به‌همراه بازداشت این شهروندان، لوازم شخصی آنان از قبیل موبایل، کامپیوتر، ماهواره، کتاب‌ها و «شعائر مذهبی» را با خود بردند. هویت احراز شده این شهروندان توسط هرانا عبارت است از: «بهادر کامجو، منوچهر بارقی، هوشنگ مختاری، بیژن اسلامی، علی انوری و فهیمه اسحاقی». به روایت یک منبع نزدیک به خانواده بازداشت شدگان، ماموران وزارت اطلاعات ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۱۴ اردی‌بهشت ماه با نشان دادن حکم بازرسی منزل، ضبط اموال و احضار به اداره اطلاعات، وارد منازل آنان شدند.

این منبع مطلع دراین‌باره توضیح داد: “ماموران بعد از بازرسی بسیار دقیق، کلیه کتاب‌ها، جزوات، نوشته‌ها، رسیور ماهواره، شمایل مذهبی، موبایل وغیره را همراه خود بردند. این اقدام ماموران تا ظهر آن روز طول کشیده بود. اگرچه رفتار مامورین محترمانه بوده و با کودکان با مدارا برخورد کرده بودند، مثلا در یک مورد لپ‌تاپ کودک خانواده را به خاطر او نبردند، اما حداقل منزل دو خانواده را تلویحا تهدید به آتش زدن کرده بودند.”

منبع نزدیک به خانواده شهروندان بهایی بازداشت شده در بندر چابهار در پایان در مورد اتهامات احتمالی آنان خاطرنشان کرد: “در بازجویی‌ها بیشتر سوالات در مورد نحوه‌ی اداره‌ی جامعه، تشکیل ضیافت و پیام ۲۳ اردیبهشت، امور مالی جامعه و اصرار به تعهد برای عدم شرکت در ضیافت با استناد به حکم دادستان کشور بعد از دستگیری آنان بوده است.”

هم‌چنین ظرف روزهای گذشته گروهی از شهروندان بهایی در شهر بندرعباس بازداشت و به زندان بندرعباس منتقل شده و تحت بازجویی قرار دارند. این شهروندان از زمان بازداشت تنها یک بار اجازه تماس با خانواده‌هایشان داشته و به آنان وعده ملاقات با خانواده در هفته آتی داده شده است.

 هویت این شهروندان را با نامهای «مهناز جانثار، نسیم قنواتیان، مارال راستی، آرش راسخی، مهرالله افشار» احراز شده .

از سوی دیگر دو شهروند بهایی نیز با نام‌های امید آفاقی و فرهاد امری هم‌زمان در جزیره قشم بازداشت و به اداره اطلاعات بندرعباس منتقل شده‌اند.

همچنین، همزمان با بازداشت شهروندان بهایی در بندر عباس، یک شهروند بهایی با نام «ادیب حق پژوه» در شیراز «برای چندمین باز بازداشت و به زندان بندرعباس منتقل شده است. آقای حق پژوه نیز همراه دیگر هم‌کیشان خود تحت بازجویی قرار دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d