•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت هم‌زمان برگزارکنندگان یک همایش ادبی در ایلام

0
388

بازداشت.jpgمنزل تنی چند از برگزار کنندگان همایش ادبی ”خویندوان“ در ایلام توسط نیروهای امنیتی مورد یورش قرار گرفت و تعدادی از برگزارکنندگان همایش بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، شب پنج‌شنبە ١۴ تیر ٩٧، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران طی تفتیش منزل چند تن از برگزارکنندگان همایش بزر ادبی ”خویندوان“ در ایلام، اقدام بە بازداشت آنها کردند. این همایش بنا بود روز جمعە ١۵ تیر ماه در دو نوبت صبح و عصر در رابطە با شعر و موسیقی و زبانشناسی ساکنان اصلی زاگروس در ایلام برگزار شود. یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه شب گذشتە بە منزل ”مصطفی باقری آشنا“ اهل اسدآباد همدان، ”سید اردشیر موسوی“ اهل کرماشان (کرمانشاه)، مهدی آزاد بخت اهل کوهدشت لرستان، ”بیژن همتی“ اهل کرماشان و ”شهریار طهماسبی“ کە از مدیران این همایش بودەاند یورش و اقدام بە بازداشت آنها کردەاند.» این منبع در ادامە اعلام کرد کە این نیروها بدون داشتن موجز قانونی بە منازل آنها یورش و اقدام بە بازجویی و ضبط وسایل شخصی آنها نظیر لب تاب و مبایل کردند”.

ژاکان باران شاعر ایلامی کە دبیر این همایش می باشد نیز با انتشار پستی در اینستاگرام خود اعلام کردە است کە احتمالا بە زودی بازداشت شود و از سوزاندن نام و شمارە تماس تمام ۴۵٠ میهمان خود برای حفاظت از آنها خبر دادە است و اعلام کردە است این همە حساسیت برای همایش شعری و زبانشناسی کە دارای مجوزهای لازم بود غیر حرفە ای و بدون در اندیشی است این عمل وحشت دولت را از نزدیکی گویش فرهنگ زاگرس نشینان میرساند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.