•                  
چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۱
چهارشنبه, می 18

بازداشت و اخذ تعهد از فعالان کارگری گروه ملی صنعتی فولاد ایران

0
302

download.jpgحدود ده تن از کارگران معترض شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مجبور به امضای تعهدنامه شدند. کارگران این شرکت در ماههای اخیر تجمعات گسترده ای برای استیفای حقوق قانونی خود از جمله مطالبه معوقات مزدی خود داشتند.

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته در خلال تجمع اعتراضی کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران حدود ده تن از آنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. گزارش شده است بازداشت شدگان با انتقال به اداره اطلاعات پیش از آزادی، مجبور به امضای تعهدنامه هایی دال بر عدم شرکت یا مشارکت در سازماندهی اعتراضات کارگران این شرکت شدند. رحیم سعیدی، طارق خلفی، غریب حریزاوی، کریم سیاحی، عباس چلداوی، علی اکبر پناهنده، هویت احراز شده بعضی از کارگران بازداشت شده روز گذشته توسط هرانا است.

کارگران این واحد صنعتی طی ما‌ههای اخیر در نوبت‌های مختلف برای رسیدن مطالباتشان عقب افتاده ماه‌های قبل در مقابل این شرکت یا بانک ملی مرکزی اهواز دست به اعتراض می‌زنند اما با گذشت‌ ماه‌ها هنوز پاسخ قانع کنند‎ه‌‎ای به آن‌ها داده نشده است.

شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران واقع در اهواز، علاوه بر پایه سنوات کارگران به مدت چهار سال، مطالبات مزدی حدود چهار هزار کارگر خود را در چهار ماه متوالی اخیر پرداخت نکرده است.

با خلف وعده مسئولین که پیشتر در پی تجموع در مقبل استانداری  به آنان داده شد. جمعی از کارگران این واحد صنعتی در روزهای اخیر مقابل ساختمان بانک ملی، شعبه مرکزی واقع در خیابان سلمان فارسی اهواز و همینطور نماز جمعه این شهر دست به تجمع یا حضور اعتراض آمیز زدند.

یک منبع مطلع با تایید این خبر گفت: “کارگران این شرکت پیشتر در بهمن ماه ۱۳۹۵، در مقابل استانداری این شهر برای مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند و نتیجه ای حاصل نشد سپس کارگران اقدام به بستن درب شرکت به مدت ۱۷ روز کردند و پس از دریافت مطالبات مزدی دو ماه خود درب شرکت را باز کردند. پس از این واقعه که چهار ماه می گذرد، کارگران از دریافت مطالبات مزدی خود محروم مانده اند. در خردادماه سال جاری بعد از خلف وعده مسئولین مجددا کارگران دست به تجمع مقابل استانداری زدند که تهدید به بازداشت هم شده بودند. این تجمع همزمان با حمله تروریسی به مجلس در تهران بود برای همین کارگران مورد تندی قرار گرفتند با اینحال باز هم کارگران به نشانه حسن نیت تحمل کردند اما با گذشت زمان باز هم وعده ای تحقق نیافت تا منجر به تجمع دوباره امروز شد.”

این منبع در ادامه افزود: ” کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد علاوه بر معوقات مزدی چهارماه خود، از دریافت پایه سنوات خود به مدت چهار سال متوالی نیز محروم مانده اند و بالالجبار از سوی شرکت مذکور رضایت گرفته شده است که پایه سنوات چهار سال اخیر را دریافت کرده اند و شکایتی در این زمینه ندارند.”

“پایه سنواتی” از مزایای جانبی دستمزد و قسمتی از حقوق پایه است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود. پایه سنواتی معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت می شود و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: