چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

بازداشت و شکنجه یک فعال مذهبی در سرکور

0
477

5226-300x191_Fotor-765x510.jpgیک طلبه منبع العلوم کوه ون توسط سپاه محلی سرکور بازداشت و پس از ۱۰ ساعت بازداشت، ضرب و شتم و تهدید رها شد. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۰ آذر ماه، نیروی های محلی سپاه پاسداران “احمد بزرگزاده” فرزند ملا امین ساکن “راچیدر” طلبه حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون سرباز را بازداشت و پس از ۱۰ ساعت بازجویی و ضرب و شتم رها کردند. یک منبع مطلع گزارش داد که ماموران سپاه منطقه از وی تعهد خواسته اند که “تحصیل در مدرسه دینی منبع العلوم را ترک کند” ماه گذشته نیروهای بومی سپاه پاسداران شش جوان که برای تفریح به کوه های اطراف روستای خود رفته بودند را بازداشت و پس از تنبیه و اذیت و آزار با واسطت ریش سفیدان محلی آزاد کردند. علاوه بر این سال گذشته این نیروهای محلی با همراهی نیروهای غیر بومی سپاه پاسداران به مدرسه دینی دارالهدی راچیدر یورش برده بوده و به کتب دینی و قرآن های موجود در مدرسه بی حرمتی کرده بودند که مورد انتقاد تعدادی از ائمه جمعه شهرستان سرباز قرار گرفتند.

مردم محل می گویند: نیروهای محلی سپاهی در منطقه سرکور و پادیگ با فرماندهی یکی از روحانیان نزدیک به حاکمیت ساکن همان منطقه تا کنون بخاطر رفتارهای زننده و خارج از عرف مردم را به ستوه آورده اند.

گفتنی است که سرقت، ناامنی و تهدید های نیروهای که توسط سپاه مسلح شدند مورد انتقاد فعالان بلوچ، ائمه جمعه و ریش سفیدان بلوچستان قرار گرفته اند. سپاه پاسداران برای تکمیل کادر سربازان خود از بین مردم محلی، افراد “سابقه داری” را برگزیده که به گفته فعالان “از این طریق برای اجرای سیاست های دیکته شده خود در منطقه کنترل بیشتری بر نیروهای انسانیش داشته باشد”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d