•                  
شنبه , ۰۹ مرداد , ۱۴۰۰
شنبه, جولای 31

بازداشت و شکنجه ۵ جوان بلوچ برای اخذ اعترافات اجباری

0
236

حمید.PNGپنج نفر از شهروندان بلوچ که چهار ماه پیش بازداشت شده اند برای اخذ اعترافات دیکته شده تحت شکجه قرار گرفته اند. گزارش شده است ماموران در هنگام شکنجه سه ناخن یکی از این متهمان را کشیده اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، محمد صالح شهداد زهی، محمود شهلی بر، ادریس رکنی، عبدالعزیز رکنی و هاشم زردکوهی ۱۷ تیر ماه سال جاری توسط وزارت اطلاعات در ایرانشهر بازداشت شدند. این افراد در مدت بازداشت تحت شکنجه قرار گرفتند تا از آنها “اعترافات دیکته شده علیه مولوی فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ” گرفته شود. یک منبع مطلع در این باره گزارش داد: “این ۵ نفر بعد از کشته شدن یک بسیجی در شهرستان سرباز بنام عبدالکریم سجادی بازداشت شده بودند”. این منبع افزود: “این افراد هنوز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان و تحت شکنجه قرار دارند و از آنها خواسته شده که اعتراف کنند عبدالکریم سجادی بسیجی را کشته اند و این کار را به فتوای مولوی کوهی انجام داده اند”.

به گفته این منبع آگاه: “ماموران در هنگام شکنجه سه ناخن “ادریس رکنی” را کنده اند”.

عبدالکریم سجودی ۱۹ فروردین ماه سال جاری توسط افراد ناشناس در ایرانشهر ترور شد.

پیش از این نیز سابقه پرونده سازی علیه روحانیان پر طرفدار اهل سنت نیز بوده است.

چند سال قبل و پس از ترور مولوی جنگی زهی از روحانیان نزدیک به حاکمیت و رئیس پایگاه بسیج حاجی آباد سرباز، تعدادی از جوانان سرباز بازداشت و از آنها خواسته شده بود بر علیه مولوی نقشبندی امام جمعه اهل سنت راسک اعتراف کنند. این موضوع باعث بازداشت مولوی نقشبندی شد اما پس از اعتراضات گسترده در نهایت مولوی نقشبندی و همراهانش با قرار وثیقه آزاد شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: