پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

بازداشت یک شهروند در دهلران توسط نیروهای امنیتی

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۵خرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، آرش یونسی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۴۰۲، آرش یونسی، ساکن شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، پس از بازداشت توسط ماموران یکی از ارگانهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، آرش یونسی، پس از بازداشت از حق برقراری تماس با خانواده و خود و اطلاع رسانی از وضعیت خود محروم شده است. 

همچنین، تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات، نام ارگان بازداشت کننده، روند حقوقی پرونده و مکان نگهداری آرش یونسی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: