چهارشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, دسامبر 6

بازداشت یک شهروند در قزوین به اتهام توهین به مقدسات اسلامی

0
227

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در استان قزوین، یک شهروند را به اتهام بی احترامی به قرآن بازداشت و به زندان مرکزی قزوین منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز جمعه ۲۶ خرداد ماه ۱۴۰۲، حسین رجبی، دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین، از بازداشت یک شهروند به اتهام (توهین به مقدسات اسلامی از طریق بی احترامی به قرآن) و از تفهیم اتهام وی در دادسرا و انتقال وی به زندان چوبیندر (مرکزی) قزوین خبر داد. 

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین در تشریح این خبر مدعی شد:”فرد (هتاک به قرآن کریم) که در یکی از خیابان‌های شهر قزوین اقدام به پاره کردن قرآن کریم کرده بود، دستگیر و پس از تفهیم اتهام (توهین به مقدسات اسلام) توسط بازپرس کشیک دادسرا، به زندان چوبیندر (مرکزی) قزوین منتقل شد.” 

وی در تشریح این خبر اضافه کرد:”تحقیقات از متهم جهت تکمیل پرونده مطروحه در دادسرا در خصوص علل ارتکاب این رفتار ادامه داشته و پس از ختم تحقیقات پرونده جهت صدور رأی لازمه و برخورد با اشد مجازات به محاکم کیفری استان ارسال خواهد شد.” 

در این گزارش، به هویت فرد بازداشتی اشاره ای نشده است. 

هر چند به بی احترامی به کتب و سمبلهای مذهبی ادیان مردود است اما سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d