جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

بازداشت یک شهروند زرتشتی دوتابعیتی به همراه همسرش

0
482

vafadari-765x510.jpgیک زوج زرتشتی ایرانی ـ آمریکایی در اوایل مردادماه سال جاری از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند. به گزارش حقوق بشر در ایران، اوایل مرداد‌ماه یک زوج زرتشتی ایرانی ـ آمریکایی به نام‌های کارن وفاداری و آفرین نیساری از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسدارن بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند و طی این مدت خانواده این افراد با تهدیدات امنیتی مواجه بوده‌اند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در گزارشی می‌گوید: کاته وفاداری، یک شهروند زرتشتی با انتشار نامه‌ای از دستگیری و بازداشت برادرش (کارن وفاداری) و همسر برادرش (آفرین نیساری) در اوایل مردادماه ۱۳۹۵ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده و از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار آزادی آن‌ها شده است. او نوشته که طی مدت بازداشت این دو تن، اعضای خانواده با «پاپوش‌دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال و تهدیدات امنیتی» مواجه بوده است. کارن وفاداری که اقلیت مذهبی زرتشتی است به همراه همسرش آفرین نیساری از اوایل مرداد‌ماه در زندان اوین به سر می‌برند در حالی‌ که طبق آنچه کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری در نامه خود خطاب به رهبر ایران نوشته است وضعیت جسمی این دو زندانی، به خصوص آفرین نیساری مناسب نیست.

 خانواده وفاداری پس از بازداشت این دو با امید به این‌که این بازداشت سوء‌تفاهم است و این زوج به زودی آزاد خواهند شد از اطلاع‌رسانی درباره این بازداشت خودداری کردند. ماموران اطلاعات سپاه نیز هر هفته به خانواده اطمینان می‌دادند که این دو به زودی آزاد می‌شوند اما این وعده‌ها هیچ وقت عملی نشد. وقتی که برخی افراد ناشناس طی تماس‌های تلفنی در ازای آزادی این دو خواستار دریافت مبالغ مالی شدند و به تهدید دیگر اعضای خانواده پرداختند، خانواده وفاداری تصمیم گرفتند که در خصوص این دستگیری و ادامه بازداشت با نوشتن نامه‌ای به رهبر ایران اطلاع‌رسانی کنند.

گفتنی است کارن وفاداری و همسرش  طی سه ماه گذشته چندین‌بار با اعضای خانواده خود ملاقات کرده‌اند.

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری که در شهر واشینگتن آمریکا زندگی می‌کند در نامه‌ای خطاب به رهبر ایران نوشته است ماموران سپاه آفرین نیساری را اوایل مرداد‌ماه در فرودگاه در حالی که قصد سفر به خارج از کشور برای شرکت در مجلس ازدواج یکی از بستگانش را داشت، بازداشت کرده و پس از آن از او خواسته‌اند تا با همسرش تماس بگیرد و از او بخواهد به فرودگاه برود. اما پس از مراجعه کارن وفاداری او نیز بازداشت و هر دو روانه زندان اوین شده‌اند.

خواهر کارن وفاداری در این نامه توضیح داده که یک روز پس از بازداشت آن‌ها، ماموران این دو را با دستبند به منزل مسکونی‌شان برده‌اند، آثار هنری را از در و دیوار منزل کنده‌اند، برخی را در حیاط خانه خرد کرده‌اند و برخی را توقیف کرده‌اند. پس از آن این دو را به گالریشان برده‌اند و پس از توقیف و شکستن برخی از آثار، گاری را مهر و موم کرده‌اند.

کارن وفاداری، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش‌آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ‌التحصیل رشته معماری از ایران است. کارن وفاداری سه فرزند دارد که هر سه در آمریکا زندگی می‌کنند. کارن وفاداری به همراه همسرش در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کنند و گالری هنری به نام «آن» را اداره می‌کنند که ماموران پس از بازداشت آن‌ها، گالری را نیز مهر و موم کرده‌اند.

این زوج در ابتدای بازداشت در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوین وابسته به سپاه پاسداران بودند و پس از مدتی به همراه چندین تن دیگر در اتاقی گروهی بازداشت خود را سپری می‌کنند.  اتهامات آن‌ها از سوی دادستان تهران در رسانه‌ها برگزاری مهمانی‌های مختلط و داشتن مشروب در منزل عنوان شده است با این‌حال دادستان تهران اشاره‌ای به زرتشتی بودن کارن وفاداری نکرده و این‌که مهمانی مختلط و داشتن مشروبات الکلی در آیین زرتشتی تعریف دیگری دارد.

بازداشت کارن وفاداری به عنوان اقلیت مذهبی زرتشتی باعث تنش و نگرانی زیادی در میان جامعه کوچک زرتشتی ایران شده است. خانواده کارن وفاداری از خانواده‌های سرشناس زرتشتی در تهران است. بیمارستان فیروزگر تهران توسط جد این خانواده وقف جامعه ایرانی شده است.

خانم وفاداری در این نامه با اشاره به اظهارات عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، در تاریخ ۱۲ مرداد‌ماه، چند روز پس از بازداشت آن‌ها نوشته است که این مقام قضایی «دو ملیتی، مشروبات الکی، شرکت در مجالس مختلط و با اتباع خارجی» را اتهامات برادر و همسر برادرش عنوان کرده است در حالی که «این‌ها نفی حقوق شهروندی، تعرض به منزل شخص و محل کسب است.»

جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز ۱۲ مرداد‌ماه با اشاره «به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف» گفته بود خانه‌ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است. دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. جعفری‌دولت‌آبادی پس از اشاره به کشف چهار هزار لیتر مشروب گفته بود: «امروز دشمنان انقلاب در مور فساد و فحشا سازمان‌یافته عمل می‌کنند و این اقدام ضابطان، از ان جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

اظهارات دادستان تهران نقض صریح اصل ۱۳ قانون اساسی است که تصریح می‌کند: «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‏‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند.»

 کاته وفاداری در انتقاد به صحبت‌های دادستان تهران در نامه‌اش نوشته است: «برای اقلیت مذهبی همانند زرتشتی تفاوتی میان مشروبات الکلی و مثلا سکنجبین نمی‌باشد. هر دو از محصولات مورد استفاده در خانه و زندگی است. زرتشتی در سوگواری شراب می‌نوشد و یا در ایان دیگر و اعیاد متعدد آیین ما حضور و صرف مشروب امری عادی است. بازداشت به دلیل صرفا داشتن مشروبات الکی در منزل، نقض مقررات جامعه چند‌آیین و مذهبی، و اصول عرف بوده، و احترام به آداب و سنن همگان امری ضروری است.»

کاته وفاداری همچنین در مورد اتهام میهمانی مختلط با حضور اتباع خارجی نوشته است:‌ «ترکیب میهمانان هر کسی به کار و کسب و زندگی او بستگی دارد. ایراد به ترکیب میهمانان کارن و آفرین به عنوان اتهامات از سو دادستانی محترم بی‌اساس است. زندگی و کار و کسب معمولی افراد باید در امان باشد.»

خواهر کارن وفاداری در دفاع از مهمانی‌ها نوشته است:‌ «برای ما، به سبب آیین و عرف، میهمانی‌هایمان می‌تواند مختلط باشد،  و صد‌البته، مهمانی‌های «خالص»، خالی از امتزاج مرد و زن که از سوی ادیان و سنت‌های دیگر همانند شیعه، انجام می‌شود، برای ما محترم است.»

کاته وفاداری همچنین در این نامه در اعتراض به اظهارات حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر درباره برادر و همسر برادرش نوشته است که پس از اظهارات این نماینده مجلس، بسیاری از افراد ناشناس طی تماس تلفنی یا مراجعه به منزل اقوام با تهدید از آ‌ن‌ها می‌خواسته‌اند اخاذی کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بازداشت ۱۲ دو تابعیتی و آوردن نام برخی از آن‌ها گفت: «یک زوج جوان با نام کارن و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می‌آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله‌کشی میل می‌شود و فیلم آن را می گیرند و بعد تهدید می‌کنند و باج‌خواهی می‌کنند که اگر همکاری نکنید این‌ها را منتشر می‌کنیم.»

خواهر کارن وفاداری در انتقاد به صحبت‌های این نماینده مجلس خطاب به رهبر نوشته است: «واضح است که تحمیل اتهام باج‌خواهی به فعالیت یک گالری هنری صرفا برای ساکت کردن هنر و بستن محمل‌های هنری است و هدف ارعاب اهل هنر را دنبال می کند.»

او اضافه کرده است: «در فاصله زمانی که از این بازداشت‌ها می‌گذرد تهدید تلفنی و یا حضوری افراد ناشناس برای اخاذی مالی و تهدیدات امنیتی علیه وابستگان خانوادگی زندانیان صورت می‌گیرد که با اظهاراتِ نماینده محترم شاهین‌شهر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در حقیقت، اتهامات علنی‌شده از سوی نماینده محترم شاهین‌شهر در مجلس جوهر این بازداشت را روشن کرده است:  پاپوش‌دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی.  می‌بینیم که این برای کارن و آفرین بسیار بد است که باید چنین رنجی را تحمل کنند.  لیکن برای دستگاه امنیتی-قضائی نیز بسیار زشت است.  این بازداشت‌ها، پاپوش دوزی و تهمت زدن به منفعت هیچ‌ کس نیست و به تندرستی جامعه لطمه می‌زند.»

او در بخش دیگری از نامه خود به رهبر ایران با اشاره به تهدید بازجوها و این‌که به برادر و همسر برادرش گفته‌اند آن‌ها از تمام کارهایش فیلم دارند، نوشته است: «این که ما از تمام وجود و زندگی و کار شما فیلم و نوار داریم، تعرض به حریم منزل است.» او در ادامه نوشته تفاوت در سبک زندگی، دلیلی برای بازداشت این دو نفر نیست. این که شخصی را در فرودگاه بازداشت کنند، روز بعد به منزل برده و به سبب آیین متفاوت و سبک زندگی عرفی متهم به فساد کنند تهمتی بیش نیست و با عقل سلیم جور در نمی‌آید. بازداشت بر این اساس بر طبق اعلامیه دادستان محترم تهران که در سایت‌ها انتشار یافته کاملا بی‌اساس و خلاف قانون است.»

خانم کاته وفاداری با اشاره به آسیب زدن به آثار گالری «آن» و پلمب کردنش و تاکید بر حقوق شهروندی نوشته است: «این‌که آثار هنری در این گالری مطابق میل، سلیقه و یا باورهای این یا آن نیست دلیل بازداشت کسی نیست. دلیل خرد کردن آثار هنری نیست. تعدد کالاهای هنری ارائه‌شده، تامین‌کننده ذوق و خواست سلیقه‌ها و خواست‌های متفاوت شهروندان است.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: