•                  
چهارشنبه , ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
چهارشنبه, آگوست 4

بازداشت یک شهروند مندائی در سوسنگرد

0
567

شیخ مندائی.jpgنیروهای امنیتی روز ۲۸ فروردین ماه یک شهروند عرب پیرو آئین مندائی به نام “شیخ فائز مندائی” را در شهر سوسنگرد بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه مورخ ۲۸ فروردین ماه نیروهای وابسته به اداره اطلاعات سپاه پاسداران با مراجعه به محل کار یک شهروند سوسنگردی به نام “شیخ فائز مندائی” او را بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند. این شهروند عرب از پیروان آئین مندائی (صائبی) است که اقلیت دینی در ایران محسوب می شوند. به گفته منابع مطلع، این شهروند سوسنگردی در زمینه مطالبه حقوق عربهای خوزستان فعال بوده است. لازم به ذکر است در هفته های اخیر به طور خاص مناطق جنوبی خوزستان صحنه اعتراضات شهروندان عرب به سیاست های فرهنگی و قومیتی حکومت ایران بود.
همانطور که اشاره شد آقای فائر مندائی از پیروان آئین مندائی است.

منداییان پیروان یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه هستند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند. پیروان این آئین در ایران در استان خوزستان بویژه شهر اهواز سکونت دارند.

منداییان در کناره‌های رودخانه‌های دجله، فرات و کارون زندگی می‌کنند. جمعیت آن‌ها را ۷۰ هزار نفر در عراق و ۲۵ هزار نفر در ایران برآورد می‌کنند. اصلی‌ترین رکن دینی آن‌ها غسل تعمید در روزهای یک‌شنبه در آب روان است.

اگرچه صابئین در ایران اهل کتاب شناخته شده‌اند اما به دلیل کمی جمعیت و ناشناخته بودن ذکری از آن‌ها در ادیان رسمی ایران و همینطور قوانین جاری نیست.

بزرگترین واقعه کشتار مندائیان در شوشتر، در دوره قاجار و صدارت امیر کبیر به وقوع پیوست، که تا به اکنون به نام “واقعه صبی کشون” نزد مردم محلی معروف است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: