چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

بازداشت یک فعال مدنی در بوشهر توسط ماموران سپاه پاسداران

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴خرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان بوشهر یک فعال مدنی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز پنجشنبه ۴ خرداد ماه ۱۴۰۲، یک فعال مدنی، ساکن استان بوشهر، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این استان به اتهام (عاملیت گروههای سلطنت طلب) و (ارسال اخبار زندان‌های کشور به خارج) بازداشت شد. 

براساس اعلام یک منبع آگاه با خبرنگار فارس:”یک عامل اصلی (گروه‌های سلطنت طلب) که با پشتیبانی (رسانه‌های معاند)، هدایت اقدامات یک شبکه زندان در زندان‌های کشور را به عهده داشت، توسط سازمان اطلاعات سپاه در بوشهر دستگیر شد.”

همچنین در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده:”این فرد زمینه سازی برای ملتهب جلوه دادن زندان‌های کشور را به عهده داشت که با این ترفند فشارهای حقوق بشری حکومت جمهوری اسلامی و قوه قضائیه را تقویت کند.” 

در این گزارش به هویت فرد بازداشت شده اشاره ای نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: