•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۲ تَن از دانشجویان در سمنان و گنبد کاووس

0
162

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در گنبد کاووس و سمنان، الهه رمضانی و الهام رمضانی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، روز شنبه ۹مهر ماه۱۴۰۱، الهه رمضانی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مطالعات موزه در دانشکده هنر دانشگاه تهران، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان گنبد کاووس بازداشت و بطور بلاتکلیف در زندان این شهر بسر می برد.

همچنین، روز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، الهام رمضانی، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر دانشگاه سمنان و نقاش فمنیست، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سپری کردن دوران بازجویی و تفهیم اتهام اخیرا با تودیع وثیقه آزاد شده است.‌

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی در شهرستان گنبدکاووس از توابع استان گلستان، پس از بازداشت الهه رمضانی، وی را به شعبه بازپرسی دادسرای این شهرستان منتقل و با صدور قرار قضائی ۲۱ روزه به زندان گنبد کاووس منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و ارگان بازداشت کننده الهام رمضانی و الهه رمضانی اطلاعی در دسترس نیست.

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز که برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و توسط ماموران امنیتی بازداشت و در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران (وزار) جان باخت، اعتراضات گسترده ای توسط اقشار مختلف ایران در اکثر شهرها و استان‌ها در مخالفت با عمل کرد گشت ارشاد و در ادامه نارضایتی شهروندان از روند مدیریت و اقتصاد کشور برگزار شد.

حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشاتی بطور دقیق و مفصل روزهای،سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم و هجدهم این  تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاشهریورماه ۱۴۰۱تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱الهه رمضانیزندان گنبداحضار و بازداشت دانشجویانژیناامینیاعتراضات شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱الهام رمضانیمنشور حقوق شهروندیسرکوب اعتراضات مدنیمهساامینیاعتراضات شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱زندان گنبدکاوسبازداشتاعتراضات سراسریگنبدکاوسمهسا امینیشهریور۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱بازداشت دانشجویان،گنبد کاووسفعالان دانشجویی دانشگاه تهرانژینا امینیاعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱دانشگاه هنر سمنانگنبدکاووسدانشکده هنرحقوق بشر،مرگ مهسا امینیاعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱بازداشت دانشجویان در ایرانتظاهرات سراسریزندان گنبدکاووسمرگ مهساامینیشهریور ماه ۱۴۰۱سرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در ایرانزندان گنبد کاوسمرگ ژیناامینیشهریور ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱بازداشت بلاتکلیفیاداره اطلاعات گنبدکاووسبازداشت بلاتکلیفمرگ ژینا امینی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.