•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, دسامبر 6

بازداشت ۲ شهروند ساکن بهبهان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان

0
176

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اداره اطلاعات بهبهان, علی کاظمی و خواهر وی مریم کاظمی, دو شهروند ساکن این شهرستان را پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, علی کاظمی و مریم کاظمی, دو شهروند ساکن شهرستان بهبهان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل سکونت آنها پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

گفته می شود بازداشت مریم کاظمی و بردار وی علی کاظمی مرتبط با اعتراضات تاریخ ۲۶ تیر ماه سالجاری شهروندان در میدان بانک ملی شهرستان بوده است اما اطلاع دقیقی از مصادیق حقوقی اتهامات این افراد در دست نیست. 

در حالی که شهروندان از اوضاع وخیم اقتصادی و سرکوب و خفقان و نقض گسترده حقوق بشر در ایران ناراضی هستند در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹,  تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی در میدان بانک ملی شهرستان بهبهان برگزار کردند. محمد عزیزی, رئیس پلیس امنیت بهبهان ضمن اغتشاش گر خواندن این شهروندان مطالبه گری آنها را شعارهای هنجارشکنانه خواند و در ادامه ادعا کرد:”افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند”.

همچنین ویدئوهای منتشره در فضای مجازی از حضور نیروهای یگان ویژه در خیابانهای شهرهای مختلف از جمله تبریز, ارومیه, شهر پرند و شهرستان بهبهان منتشر شد. چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی بود که معترضان در آن به خیابان آمدند. کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی کردند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده بود و این محیط امنیتی امروز جمعه هم در این شهرها و برخی دیگر از شهرها ادامه داشت. 

تجمع اعتراضی در شهرستان بهبهان در حالی برگزار شد که شهروندان معترض با تجمع در میدان بانک ملی این شهرستان که پیش از این هم در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ محلی برای درگیری های شدیدی بین نیروهای امنیتی و شهروندان بود با کف زدن و سر دادن شعارهای اعتراضی از قبیل توپ تانک فشفشه, آخوند باید گم بشه و یا نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران این تجمعات اعتراضی را اداره کردند و نارضایتی خود را از اوضاع حال حاضر حاکم بر کشور نشان دادند.

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هامیدان بانک ملی بهبهانمریم کاظمیمریم کاظمی شهرستان بهبهاننقض آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینیروی انتظامی شهرستان بهبهانپلیس امنیت شهرستان بهبهاناخبار سرکوب شهروندان در ایراناداره اطلاعات شهرستان بهبهاناداره برق شهرستان بهبهاناعتراضات مدنی در بهبهاناعتراضات شهرستان بهبهانبهبهانبازداشت مریم کاظمیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در بهبهانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانبازداشت علی کاظمیتجمعات اعتراضی بهبهانتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات شهرستان بهبهانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزندان بهبهانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان شهرستان بهبهانشهرستان بهبهانشهرستان بهبهان در خوزستانشهرستان بهبانعلی کاظمیعلی کاظمی شهرستان بهبهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: