شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

بازداشت ۳ شهروند در گرگان و دیواندره توسط ارگانهای امنیتی

0
84

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، دو شهروند را بازداشت کردند. همچنین، روح الله رسولی، فعال فضای مجازی در استان گلستان، توسط ماموران اداره اطلاعات آن شهر بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، روح الله رسولی، متولد:‌ ۱۳۸۷، ساکن رضاآباد بخش فندرسک در استان گلستان و فعال فضای مجازی، توسط ماموران وزارت اطلاعات در آن شهر بازداشت شد. 

براساس این گزارش، علت بازداشت روح الله رسولی (ارتباط با رسانه های معاند نظام) و (شبکه تلوزیونی ایران اینترنشنال) عنوان شده است. 

در این گزارش، به نقل از یک منبع مطلع آمده آست:”روح الله رسولی، کلیپ های سخنرانی مربوط به مولانا گرگیج را در فضای مجازی منتشر می کرده به جرم دیگری مرتکب نشده است.” 

با احتساب بازداشت روح الله رسولی، طی هفته های اخیر این دومین فعال رسانه ای است که در شهر گرگان، توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام (ارتباط با رسانه های معاند نظام) و (شبکه تلوزیونی ایران اینترنشنال) بازداشت می شود. 

همچنین، در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، محمدرضا حسن زهی، دیگر فعال رسانه ای ساکن شهر گرگان، با اتهامات مشابه توسط ماموران اداره اطلاعات گلستان بازداشت شده بود. 

وبسایت کُردپا هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، پیمان احمدیان و منوچهر رضایی، اهل شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان ناملعومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، بازداشت پیمان احمدیان و منوچهر رضایی، توام با ضرب و شتم و ارعاب عنوان شده و تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و وضعیت حقوقی پرونده این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهاماتی که منجر به بازداشت این افراد شده اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاگرگانحقوق شهروندی در ایراندیواندره کردستانفعالان رسانه ای در ایرانایران اینترنشنالارتباط با رسانه هاروح الله رسولیبازجوئیشهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچسرکوب آزادی اندیشه در ایرانگرگان گلستانرسانه های مخالف نظامبازداشت روح اله رسولیحقوق بشراستان کردستاندستگیری شهروندانحقوق بشر ایرانفعالان فضای مجازی در ایرانشهرگرگانپیمان احمدیانبازداشت روح الله رسولیبازداشتفضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشهر گرگانحق آزادی بیانارتباط با رسانه های خارج از کشورمنوچهررضاییبازجوسیوزارت اطلاعاتدستگیریحقوق بشردر ایرانبازداشت بازجوییماموران وزارت اطلاعاتمنوچهر رضاییرضاآباد بخش فندرسکحقوق بشر در ایراناستان گلستاندیواندرهبازداشت بازجوئیشهرگرگان استان گلستانمنوچهررضائیرضاآباد فندرسکبازجوییبازداشت شهروندانسرکوب آزادی بیانشهرستان دیواندرهسرکوب آزادی اندیشهحقوق بشرایرانمنوچهر رضائیکردستانفعال رسانه ایاداره اطلاعات گرگانرسانه های خارج از کشورحق آزادی اندیشهشهر گرگان استان گلستانروح اله رسولی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: