شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

بازداشت ۳ شهروند در یزد، زاهدان و تهران / تداوم بلاتکلیفی ۲ شهروند دیگر در مشهد

0
225

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۹خرداد ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرهای تهران، زاهدان و شهرستان مهریز از توابع استان یزد دستکم ۳ شهروند از جمله یک دانشجو را بازداشت کردند. از سوی دیگر، حسین شاهوزهی و یوسف محمد‌حسنی، علیرغم گذشت بیش از ۱۷۰ روز از تاریخ بازداشت از حقوق اولیه یک متهم محروم و در بلاتکلیفی بسر می برند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دانشجویان متحد، طی روزهای گذشته، محمدنوید بادامی، ساکن تهران و دانشجوی دانشگاه (شهید) بهشتی تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری محمدنوید بادامی از نام ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری و وضعیت حقوقی پرونده وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، محمدنوید بادامی، در رشته ادبیات در دانشگاه (شهید) بهشتی تهران تحصیل می کند. 

در خبری دیگر به نقل از وبسایت حال وش، در ساعات پایانی جمعه ۵ خرداد ماه ۱۴۰۲، محمود ریگی‌فرد، متولد: ۱۳۸۰، فرزند: گلزار، ساکن منطقه جام جم زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”محمود ریگی فرد، در محل کار خود واقع در خیابان جام جم شامگاه جمعه ۵ خرداد توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده و پیگیریهای خانواده او تاکنون نتیجه ای نداشته است.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، نام ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری محمود ریگی‌فرد، اطلاعی حاصل نشده است. 

افزون بر این، روز سه شنبه ۲ خرداد ماه ۱۴۰۲، عبدالناصر قنبرزهی گرگیج، متولد: ۱۳۷۳، فرزند: موسی،‌ اهل روستای شندک از توابع زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، در شهرستان مهریز از توابع استان یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

به نقل از یک منبع مطلع:”آقای قنبرزهی، در تاریخ ۲ خرداد از شهرستان ایرانشهر به قصد پیدا کردن کار به یزد سفر کرده بود اما در بین مسیر در شهرستان مهریز توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شد.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مان نگهداری عبدالناصر قنبرزهی گرگیج، اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر به نقل از حال وش، امروز سه شنبه ۹خرداد ماه ۱۴۰۲، حسین شاهوزهی، متولد: ۱۳۷۵، فرزند: حیدر، ساکن زاهدان و یوسف محمد‌حسنی، متولد:۱۳۷۹، اهل روستای درگیابان از توابع شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان،‌علیرغم گذشت بیش از ۱۷۰ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. 

تداوم بازداشت، و محرومیت حسین شاهوزهی و یوسف محمد‌حسنی از حقوق اولیه یک متهم برای تعیین وضعیت در حالی است که پیگیری های بیاری از طرف خانواده آنها ورت گرفته اما این افراد کماکان در وضعیت بلاتکلیف بسر می برند. 

لازم به اشاره است، حسین شاهوزهی و یوسف محمد‌حسنی، در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در شهر مشهد، بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی منتقل شدند و در دوران بازجویی از حقوق اولیه یک متهم محروم بودند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هازاهدانشهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراندانشگاه شهیدبهشتییوسف محمد‌حسنیمهریز یردحقوق بشر در ایراندانشجویان در ایرانبلاتکلیفی در بازداشتبازداشت شهروندان بلوچبازداشت شهروندان بلوچ ایرانحسین شاهوزهیمهریز یزدیزددانشگاه شهید بهشتیحقوق بشر ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچیوسف محمد حسنیزاهدانقض حقوق شهروندیبازداشت دانشجویانشهروندان بلوچ سنی مذهبحقوق شهروندی متهممحمود ریگی‌فردزاهدان استان سیستان و بلوچستاننقض حقوق بشرشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت بی خبریجلسه بازپسیمحمود ریگی‌ فرداستان یزدحقوق متهمشهروندان بلوچ اهل سنتزاهدان سیستان و بلوچستانمحمدنویدبادامیمحمودریگی‌فردحقوق بشرتفهیم اتهامسرکوب دانشجویاندانشگاه بهشتیجلسه بازپرسی و تفهیم اتهاممحمدنوید بادامیمحمودریگی‌ فردبازداشتحقوق شهروندی در ایرانبازداشت بلاتکلیفیمهریزشهروندان بلوچ،محمد نوید بادامیمهریزیزد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: