•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت ۶ تن از پیروان جریان موسوم به “یمانی” در شهرستان ایذه

0
437

یمانی .jpgشش تن از شهروندان ساکن شهرستان ایذه که متهم به ارتباط با یک جریان مذهبی با موضوع “مهدویت” هستند، در تاریخ ۱۷ شهریور‌ماه سال جاری توسط مأموران امنیتی در این شهرستان بازداشت شدند. آنها پس از یک ماه بازجویی به تازگی به زندان این شهر منتقل شدند.
به گزارش حقوق بر در ایران، در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷، شش تن از هواداران یک چهره مذهبی موسوم به “یمانی” در شهرستان ایذه توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند. هویت این افراد مسلم اسدزادی، سجاد اسدزادی، عبدالله کاووسی، حبیب محمدی، پیمان انداوه و علی احمدی توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “نیروهای امنیتی در ساعت ۳ بامداد هفدهم شهریور‌ماه سال جاری، ۶ تن از هواداران گروه موسوم به “انصار امام مهدی” که در بین آنها یک جوان ۱۸ ساله به چشم میخورد را در شهرستان ایذه بازداشت و سپس خانه‌های برخی از آنها را تفتیش کردند. پس از گذشت یک ماه بی‌خبری از محل بازداشت و وضعیت آنها، به تازگی مطلع شدیم آنها در هفته جاری به زندان منتقل شدند و برای آنها وثیقه تعیین شده است”. این منبع مطلع افزود: “طی این مدت مشکلات متعددی برای خانواده‌های این افراد به وجود آمده و در شرایط سختی قرار دارند. این افراد به دلیل عقیده و هواداری از یک جریان با زمینه مذهبی بازداشت شدند”.
شهرستان ایذه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان واقع در جنوب ایران است.
هر ساله افرادی در ایران به صرف ادعای ارتباط با امام غایب شیعیان بازداشت می‌شوند. جریان فکری مورد اشاره نیز به رهبری فردی به نام “احمد الحسن یمانی ” با طرح ادعاهایی پیرامون موضوع مهدویت فعالیت دارد.
دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت‌های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.
از جمله برخوردها با پیروان یمانی میتوان به برخورد با هواداران گروه “یمانی” در مردادماه امسال در تربت حیدریه و بازداشت دیگر مرتبطان آن از جمله محمدجواد چوب‌تراش، محمد حسین بیگدلی، احمدرضا رزقی، مسعود قربانی، احمد کهندل، سید حامد میری اشاره کرد.

لازم به ذکر است در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر, به صراحت بر حق انتخاب دین و عقیده و یا تغییر آن و همچنین آزادی افراد در انجام مناسک مذهبی و تعلیمیات و انجام تبلیغات مذهبی برای افراد تاکید شده است .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.