•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, دسامبر 3

بازگشت نرگس محمدی فعال حقوق بشر , به زندان با توجه به عدم موافقت با تمدید مرخصی/ تصاویر

0
677

نرگس محمدی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین که پس از حدود سه و نیم سال به مرخصی اعزام شده بود، روز جاری به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، با تمدید مرخصی نرگس محمدی، سخنگو و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان اوین که پس از تحمل سه سال و نیم حبس، چهارم مهرماه به مرخصی اعزام شده بود، موافقت نشد و امروز , یکشنبه ۸ مهر برای سپری کردن ادامه دوران محکومیت خود به زندان بازگشت.

روز جاری تقی رحمانی همسر نرگس محمدی در توییتر نوشت که نرگس محمدی باید به زندان باز گردد و با تمدید مرخصی او موافقت نشد. پیشتر تقی رحمانی، در صفحه توئیتر خود خواستار مرخصی طولانی تری برای نرگس محمدی شده بود و گفته بود که با توجه به بیماری اش، نیاز به مرخصی استعلاجی طولانی دارد تا مداوای وی بهتر صورت گیرد.

گفتنی است در طول چهار روز مرخصی استعلاجی نرگس محمدی، شماری زیادی از فعالان مدنی با وی دیدار کردند و از زندانیان سیاسی در بند یاد کردند. در همین خصوص ویدئو هایی که در صفحات مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد خانم محمدی در یک نشست دوستانه با فعالان مدنی در ایران، نسبت به وضعیت جسمی آرش صادقی و آتنا دائمی، دو زندانی عقیدتی و سیاسی محبوس در بند ابزار نگرانی کرده بود.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

وی در سخنانش از رفتارهای غیر انسانی مامورین امنیتی انتقاد کرده و هم چنین وضعیت فعالان محیط زیستی در زندان را نگران کننده توصیف کرده بود.

نرگس محمدی، برنده جایزه ساخاروف، در اردیبهشت ۱۳۹۵، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال زندان محکوم شد که ۱۰ سال از آن به دلیل فعالیت او در کمپین گام به گام تا لغو مجازات اعدام (لگام) بوده است. دادگاه همکاری او با این کمپین مسالمت آمیز را مصداق اتهام «تشکیل جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد.

نرگس محمدی اظهار داشته که در جلسه محاکمه، قاضی برخوردی خصومت‌آمیز و مغرضانه‌ نسبت به وی داشته و به طرزی بی‌پرده و آشکارا از اتهامات وارده به او از سوی مقامات وزارت اطلاعات دفاع ‌کرده است.

او همچنین اظهار داشته که قاضی او را به واسطه فعالیت‌هایش علیه مجازات اعدام، به تلاش برای تغییر احکام الهی متهم کرده است. همچنین ۶ سال دیگر از محکومیت نرگس محمدی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» بوده است که اساس آنها نیز فعالیت‌های مسالمت آمیز حقوق بشری وی است، از جمله مصاحبه با رسانه‌ها درباره موارد نقض حقوق بشر، شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز مقابل زندان جهت حمایت از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، ارتباط با دیگر فعالان حقوق بشر من‌جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، مشارکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه اسیدپاشی و ملاقات با کاترین اشتون در سال ۱۳۹۲. شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی را در مهرماه ۱۳۹۵ تأیید کرد , درخواست اعاده دادرسی وی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور رد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.