جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازگشت مهدی رجبیان به زندان اوین علیرغم عدم تکمیل دوره درمان

0
495

مهدی-رجبیان-1-765x510.jpgمهدی رجبیان، هنرمند زندانی، علیرغم عدم تکمیل دوره درمان، روز جاری جهت تحمل باقیمانده حبس خود را به زندان اوین معرفی کرد. به گزارش حقوق بشر در ایران، مهدی رجبیان، موزیسین ایرانی که هفته گذشته پس از یک ماه اعتصاب غذا به مرخصی درمانی آمده بود، در پی مخالفت دادستانی با تمدید مرخصی، امروز یکشنبه ۱۴ آذرماه به زندان اوین بازگشت. این درحالی است که این هنرمند دربند به دلیل عوارض ناشی از یک ماه اعتصاب غذا، نیازمند رسیدگی پزشکی در خارج از زندان می باشد. شایان ذکر است، مهدی رجبیان بنا به دستور پزشک معالج، برای جلوگیری از بروز یک بیماری خود ایمنی، نیازمند رسیدگی پزشکی در خارج از زندان و انجام تزریقات دارویی به صورت ماهیانه می باشد. مهدی رجبیان که در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی درمانی و محرومیت از حق ملاقات با خانواده و وکیل خود، از روز جمعه هفتم آبان‌ماه دست به اعتصاب غذا زده‌ بود، روز یکشنبه هفتم آذرماه به مرخصی درمانی اعزام شد.

حسین رجبیان، برادر این زندانی که همزمان و با دلایل مشابه اقدام به اعتصاب غذا کرده بود، علیرغم وضعیت وخیم جسمانی همچنان در زندان اوین به سر می برد.

این دو هنرمند ایرانی که پیش‌تر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به شش سال زندان محکوم شدند، در شانزدهم خردادماه جهت اجرای حکم راهی زندان اوین گشتند.

حکم صادره از سوی شعبه۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی، برای هرکدام به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه تعیین و به اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال‌ شده بود.

این دو در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند و محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است. یک منبع آگاه می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته‌ شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند.»

مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیانیه‌ و توضیح او درباره این آلبوم و اعلام خبر پخش آن در سایت برگ‌ موزیک، از جمله دلایل بازداشتش بوده است. در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است.

برچسب هاموضوعات روز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.