•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

با آغاز فرجام خواهی؛ رامین و افشین حسین پناهی به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دادند

0
365

رامیننن.PNGحسین احمدی نیاز وکیل رامین حسین پناهی از پایان اعتصاب غذای دو برادر حسین پناهی خود خبر داد. رامین و افشین حسین پناهی روز شنبە ۷ بهمن ماە، اعتصاب غذای اعتراضی خود را در پی صدور حکم اعدام “رامین حسین پناهی” آغاز کرده بودند که با ثبت فرجام خواهی روز گذشته به این اعتراض پایان دادند.

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، حسین احمدی نیاز وکیل رامین حسین پناهی روز دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶، از پایان اعتصاب غذای موکل خود خبر داد. رامین و افشین حسین پناهی روز شنبە ۷ بهمن ماە، اعتصاب غذای اعتراضی خود را در پی صدور حکم اعدام “رامین حسین پناهی” اعلام کرده بودند. این اعتصاب روز گذشته به پایان رسید. حسین احمدی نیاز وکیل رامین حسین پناهی با اعلام این خبر  آخرین وضعیت این دو زندانی را تشریح کرد. مشروح گفتگو بصورت عینی در پی می آید:

آقای احمدی نیاز رامین و افشین حسین پناهی به اعتصاب غذای خود پایان دادند، این خبر صحت دارد؟

بله، من دیروز ملاقاتی با رامین داشتم، مادر ایشان و بنده به عنوان وکیل رامین و برادرش حضور داشتیم. ایشان اعلام کردند که هر دو برادر به اعتصاب غذای خود پایان دادند و اصطلاحا اعتصاب را شکستند.

خواسته این دو برادر چه بوده که اقدام به اعتصاب غذا کرده بودند و آیا خواسته ی آنها محقق شد؟

رامین حسین پناهی نگران وضعیت خود بود و بابت همین مسئله دست به اعتصاب غذا زده بود و همچنین نگران مادرش نیز بود، نگران این بود که حرفهایش شنیده نشود، اما باتوجه به اینکه بنده فرجام خواهی کردم و امیدوارم هستیم که دیوان عالی کشور عادلانه به موضوع رسیدگی بکنند و ما این امیدواری را داریم. این موضوع باعث شد که رامین دست از اعتصاب غذا بردارد و الان هم در وضعیت خوبی هستند.

آقای احمدی نیاز گزارش شده این دو برادر چند روز پس از اعتصاب غذا به سلول انفرادی منتقل شده بودند الان در چه شرایطی به سر می برند؟

این دو برادر در حال حاضر برگشتن به بند قرآنی و در انجا به سر می بردند. وضعیتشان مناسب هست و هیچ مشکلی در این راستا ندارند.

ما امیدوارم هستیم که دادرسی منصفانه و عادلانه مشمول حال رامین حسین پناهی بشود. نکته اینجاست که یک زندانی مانده است و یک چهار دیواری، وقتی که میبیند که ضابطین از خودشان هستند، دادسرا از خودشان هست، دادگاه از خودشان هست، زندان از خودشان، اجرای احکام با خودشان هست در حال حاضر فقط چشم امیدشان به دیوان عالی کشور و قانون هست که بتواند این کفه نابرابر را برابر و تساوی را لحاط بکند.

ما امیدوار هستیم که قضات عالی و شریف دیوان عالی کشور در باب نجات موکل گامهای اساسی بردارند.

جناب احمدی نیاز، در خواست فرجام خواهی رامین حسین پناهی را چه زمانی انجام خواهید داد؟

من فرجام خواهی را تحویل داده ام، به تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۵، تحویل داده ام و ثبت شده است.

این فرآیند چه مدت زمان خواهد برد؟

این پک پروسه اداری هست که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد، پرونده باید به تهران ارجاع شود.

آیا شما از وضعیت افشین حسین پناهی هم باخبر هستید؟

ایشون محکومیت پیدا کردند به حدود ۸ سال حبس، هردو این برادرمتهم هستند به عضویت در حزب کومله و تبلیغ برای این حزب و محکومیتشان در این راستا است. هر چند من دقیقآ اطلاعی از روند پرونده آقای افشین حسین پناهی در اختیار ندارم.

مادر این دو زندانی امیدوار هستند که اصل ۳۴ قانون اساسی، دادرسی منصفانه و عادله مشمول حال این افراد شود کما اینکه دیروز هم جمعی از نخبگان و نمایندگان مجلس، وکلا و حقوقدانان، فعالین مدنی از ریاست محترم قوه قضاییه خواستار اعمال دادرسی منصفانه و آزادانه و برخورداری از رفعت اسلامی در خصوص موکلین بنده شدند.

زمانی که در اتهام بغی طرف ما حکومت است، حکومت با این مرتبه، بزرگی و عظمت واقعا انتظار این است که نباید نسبت به این زندانی بیگناه که خودش است و یک تن نحیف و یک چهار دیواری اینقدر باشدت برخورد بکند.

من در آخر بازهم تاکید میکنم که رامین و افشین حسین پناهی دلسوزان جامعه هستند، دغدغه جامعه و مردمان خود را دارند، هرگز دست به اسلحه نبرده اند و شایسته این احکام سنگین نیستند، این احکام را من و این دو زندانی ناعادلانه و غیر منصفانه میدانیم و انتظار داریم دادرسی عادلانه مشمول حال اینها بشود.

به گمان ما این اتهام با بغض و کینه علیه موکلین مطرح شده است.
لازم به اشاره است رامین حسین پناهی پس از تحمل بیش از ۲۰۰ روز بازداشت در انفرادی های اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در تاریخ ۱۹ دی‌ماه سال جاری به زندان سنندج منتقل شد.

 پیش تر گزارش شده بود وی در زمان بازداشت در انفرادی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه تحت شکنجه های حسمی و روحی بوده است.

امجد حسین پناهی برادر رامین جسین پناهی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “یکی از کلیەهای رامین بشدت عفونت کردە و در اثر ضربەای کە در اطلاعات سپاە بسرش وارد شدە، دچار فراموشی شدە. هم اکنون از نظر جسمی در وضعیت مناسبی نیست”.

به گفته عضو خانواده حسین پناهی، رامین حسین پناهی در زمان بازجویی مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته است، این در حالی است که این زندانی بصورت زخمی بازداشت شده بود و نیازمند رسیدگی پزشکی در تمام دوران بازداشت بوده است.

امجد حسین پناهی ارتباط بین عفونت کلیوی و جراحات ناشی از زخمی شدن در زمان بازداشت را رد کرد و تاکید کرد فراموشی و عفونت کلیوی به دلیل بدررفتاری های صورت گرفته در زمان بازداشت بروز کرده است.

پیش‌تر در ۹ تیرماه ، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت رامین حسین پناهی و چهار عضو خانواده اش را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی شده است شد.
لازم به یادآوری است پیشتر گزارش شده بود روز جمعه مورخ اول تیرماه نیروهای سپاه پاسداران یک فعال سیاسی به نام رامین حسین پناهی را در حوالی سنندج به ضرب گلوله زخمی و دستگیر کردند.

پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام رامین حسین پناهی پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شدند.
مورخ ۳ آبان ماه آخرین جلسه دادرسی به اتهامات احمد، زبیر و افشین حسین پناهی، سه متهم یک پرونده که نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند در محل شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد.در این جلسه زبیر و احمد حسین پناهی به ترتیب به تحمل ۶ و ۵ سال حبس محکوم شدند. افشین حسین پناهی دیگر متهم این پرونده که هم اکنون در زندان مرکزی سنندج به سر می برد نیز به تحمل ۸ سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش‌تر امجد حسین پناهی به هرانا گفته بود “هر سه این افراد متهم به تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروههای کرد مخالف نظام از طریق مشارکت در برگزاری مراسم عید نوروز شدند.”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: