•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۴ مهر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, اکتبر 6

با پایان مرخصی، رضا آقاخانی به زندان اوین بازگشت

0
396

nmhy.jpgرضا آقاخانی، فعال ملی مذهبی زندانی که از تاریخ ۸ خردادماه به مرخصی اعزام شده بود، روز جمعه ۱۸ خرداد با پایان مدت مرخصی به زندان اوین بازگشت.

به گزارش حقوق بشر در ایران، رضا آقاخانی، فعال ملی مذهبی محبوس در زندان اوین که از روز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ به مرخصی اعزام شده بود، عصر روز جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷، با پایان مدت مرخصی به زندان اوین بازگشت. مرخصی آقای آقاخانی در ابتدا به مدت ۳ روز بود و پس از تمدید به ۱۰ روز افزایش یافت. قابل ذکر است که رضا آقاخانی فعال ملی مذهبی، از آبان ماه سال گذشته در حال تحمل دوره ۳ ساله حبس خود در زندان اوین است. لازم به یادآوری است، پیش‌تر در اردیبهشت‌ماه سال جاری درخواست اعاده دادرسی رضا آقاخانی فعال ملی مذهبی برای سومین بار توسط شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور رد شده بود. حکم رضا آقاخانی در مردادماه سال ۱۳۹۴ با وجود بررسی در دیوان عالی کشور سرانجام تائید شد. پیش از بررسی مجدد این پرونده شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور در اعاده دادرسی، اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” را رد و آن را وارد ندانست. با وجود اینکه این اتهام اثبات نشد، سه سال حبس تعزیری این فعال سیاسی در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی تائید شد.

رضا آقاخانی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به دلیل عضویت در آنچه دادگاه “گروهک غیرقانونی ملی مذهبی” نامیده و همچنین اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی محکوم شده بود که این حکم سه سال زندان از سوی شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر هم تائید شد.

رضا آقاخانی در خردادماه سال ۹۲ به مدت ۴۵ روز به صورت موقت بازداشت‌شده بود. وی همچنین در سال‌های دهه شصت نیز چند سال حبس را به خاطر فعالیت‌های سیاسی‌اش تحمل کرده است.

رضا آقاخانی چندی پیش نیز همراه با چند زندانی دیگر در اعتراض به نقض حقوق بشر در کشور و در حرکتی نمادین با مطالباتی حقوق بشری دست به یک اعتصاب غذای سه روزه زده بودند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.