•                  
سه شنبه , ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آگوست 3

با کلیسای مسروپ مقدس اراک آشنا شوید

0
275

masrop_church_arak.jpgدر اراک حدودن ۱۰۰ نفر از ارمنیان ساکن هستند وکلیسای مِسروپ با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال در این شهر فعال است.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، طبق اسناد موجود در سال ۱۸۹۴ میلادی برابر با ۱۲۷۳ خورشیدی شخصی ارمنی به نام «آودیس توروسیان» از شهر جلفای اصفهان جهت کار در شرکت هادسن به شهر اراک مهاجرت نمود. سپس ارامنه به تدریج بین سال‌های ۱۹۰۲ – ۱۹۰۳ میلادی به این شهر آمده و در آن سکونت گزیدند. به گفته بسیاری از منابع تاریخی در مورد ارمنیان در شهر اراک و مردم و کسبه قدیمی اراک این ارامنه مردمی نجیب،زحمتکش ومهربان بودند و به درستکاری مشهور بودند به طوری که حتی جمله ای مصطلح شده بود که وقتی کاری یا خدمتی به آنها سپرده می شد یا معامله ای با آنها انجام می شد واسطه می گفت : طرف مثل ما نیست وطرف ارمنیه خیالت راحت باشد یعنی به درستکاری شهره شهر شده بودند.

در بخش پزشکی دکتر نیسانیان ارمنی به مدت حدود سی سال به مردم اراک خدمات پزشکی ارائه داد بطوری که حتی نام خیابان نیسانیان فعلی بر مبنای نام فامیلی او است و به پاس خدمات ارزنده اش در امر پزشکی نام خیابان خیام را به نام خیابان نیسانیان تغییر دادند.

وجود بسیاری از ارامنه در شهر اراک باعث به وجود آمدن مراکز تحصیلی و کلیسا برای این گروه شد. در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی نخستین مدرسه ارامنه شهر در ساختمانی سه اتاقه در زمینی که به منظور ساخت کلیسا، مدارس و انجمن‌های خاص ارامنه خریداری شده و توسط کشیش “یقیا ینوسیان” تقدیس شده بود آغاز به کار کرد. با افزایش تعداد دانش آموزان، مدرسه ملی ارامنه شرف اراک به عنوان دومین مدرسه ارامنه در شهر اراک بین سال‌های ۱۲۹۹ – ۱۳۰۰ بنا نهاده شد.

کلیسای مسروپ مقدس ارامنه مرسلی ملی اراک که در سال ۱۹۱۴ به سبک معماری کلیسای ارمنی ساخته شد در سال‌های اولیه نام تارگمانچاتس را بر خود داشته است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۵۳۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سنگ نبشته بالای سر در ورودی این بنا به زبان ارمنی آمده است: کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارمنی‌های کزاز (شازند)، کمره هفت جامپلق و بور به سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شده است.

کلیسای مسروپ مقدس در یک محوطه‌ی بزرگ ساخته‌شده است. این بنا از چهار ساختمان مدرسه، تالار اجتماعات، منزل کشیش و کلیسا تشکیل‌شده است. گفته می شود در گذسته وجود شرایط مناسب اقتصادی در اراک و دهکده‌های ارمنی‌نشین لیلیان، مهاجران و شازند در این منطقه ازجمله عوامل ساخت این کلیسا بوده است.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۵۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این کلیسا در خیابان چمران شهر اراک قرار دارد. بنای این کلیسا در سال ۱۹۱۴ میلادی با بهره‌گیری از منابع مالی ارامنه اراک ساخته شده است. پلان کلیسا بازیلیک مستطیل شکل و در جهت شرق به غرب واقع شده است.

سقف کلیسا بر روی چهار ستون که توسط قوس‌هایی به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده اند، تکیه دارد. کلیسا دارای نورگیرهای متعددی در چهار جهت بناست و دو ورودی در قسمت‌های جنوبی و غربی دارد .

برج ناقوس خانه کلیسا در جلوی ورودی غربی واقع شده. مجموعه بناهای ساخته شده در محوطه حیاط کلیسا شامل، مدرسه ویژه ارامنه، تالار اجتماعات، منزل کشیش، منزل سرایدار قرار دارد .

ساختمان اصلی کلیسا به صورت مستطیل شکل ساخته شده و از سه بخش مردم نشین، محراب و دو اتاق جانبی در مجاورت محراب تشکیل شده. برای استحکام بنای کلیسا در داخل دیوارها و ستونها، تیرهای چوبی تعبیه شده و نمای بیرونی کلیسا با آجر سفال تزئین شده اند.
هم اکنون تعداد کمی از ارامنه در محلهٔ نیسانیان و کوچه کشیش اقامت دارند که کلیسا و مدرسه ویژهٔ ارامنه نیز در این محله واقع است و عده زیادی از آنها امروزه به تهران یا خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: