•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

بخشش محکوم به قطع دست با عفو شاکی از قطع عضو نجات یافت

0
701

روز گذشته ۳ آذر ۱۳۹۷ معاون دادستان مشهد اعلام کرد فردی که از سوی دادگاه این شهر به قطع دست محکوم شده بود و قرار بود امروز ۳ دی‌ماه حکم او اجرا شود، پیش از اجرای حکم با گذشت شاکی از قطع عضو نجات یافت.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، به گفته مجتبی عندلیب، معاون دادستان مشهد در امور اجرای احکام کیفری، روز ۳ دی‌ماه اجرای حکم قطع دست یک محکوم با بخشش شاکی لغو شد. حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است. مجتبی عندلیب گفت: فرد محکوم به قطع عضو متهم است سال ۱۳۹۴ در منطقه رضویه مشهد دو بند انگشت دست راست شاکی را قطع کرده بود”.

او افزود: “رسیدگی به این اتهام در دادگاه کیفری ۱ مشهد صورت گرفت و حکم قطع عضو صادر شد، این حکم پس از تایید دیوان عالی قرار بود صبح  روز سوم دی در زندان مرکزی مشهد اجرا شود”.

معاون دادستان مشهد در امور اجرای احکام کیفری همچنین گفت: “پیش از اجرای حکم، با مصالحه‌ی صورت گرفته و رضایت فرد شاکی از اجرای حکم قطع عضو صرف نظر شده و لغو اجرای آن صورت گرفت”.

علاوه بر حکم اعدام، حکم قطع دست نیز از جمله مواردی که است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: