•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

برخورد نیروی انتظامی با استفاده کنندگان از فیلترشکنها در کافی نتها

0
322

vpn-3-433x300.jpgرئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با اشاره به رشد استفاده از فیلترشکن‌ها در سطح کشور گفت که آئین‌نامه جدید رئیس پلیس اماکن نیروی انتظامی دراین‌باره هشدار مؤکدی را داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، سید مهدی میرمهدی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به شدت گرفتن استفاده از فیلترشکن‌ها طی این روزها گفته کرد: رئیس پلیس جدید اماکن نیروی انتظامی آئین‌نامه ممنوعیت استفاده از VPN و فیلترشکن در کافی‌نتها را به اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام کرده است و ما نیز به‌تبعیت از آن برای این واحدهای صنفی ابلاغ کرده‌ایم. رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران افزود: “البته چنین آئین‌نامه و دستورالعملی پیش از سال نیز وجود داشت اما گمان می‌کنم با توجه به افزایش میزان استفاده از وی‌پی‌ان در مواجهه با انسداد یکی از پیام‌رسانهای خارجی، این آئین‌نامه به‌جهت تأکید ابلاغ شده است”.

وی با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی تنها نهادی است که بدون حکم می‌تواند به سرکشی واحدهای صنفی بپردازد، گفت: “بنابراین تمامی صنوف باید مقید به رعایت قوانین ابلاغی از سمت این نهاد باشند تا در مواجهه با بازرسی‌ها، دچار برخوردهای قانونی نشوند”.

میرمهدی درباره برخوردهایی که با کافی‌نتهای متخلف صورت می‌گیرد نیز عنوان کرد: “با توجه به اینکه اوج فعالیت این واحدهای صنفی در ماه‌های سوم و چهارم سال و همزمان با موعد تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی از سمت صنوف است، اجازه فعالیت در این دو ماه را به کافی‌نتهای متخلف نخواهیم داد و در سایر ماه‌های سال نیز از ۱۵ روز تا یک ماه واحدهای آنها پلمب می‌شود”.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران ابراز کرد: “لازم به یادآوری می‌دانم که علاوه بر سرکشیهای انتظامی، گشت مشترکی بین این اتحادیه و نیروی انتظامی نیز در طول سال تشکیل می‌شود و به سرکشی واحدهای صنفی می‌رود؛ در این گشت مشترک تمامی کیسها و سیستمهای کافی‌نتها مورد بررسی قرار می‌گیرد”.
وی درباره تعداد کافی‌نتهای فعال در تهران گفت: “در ایام معمولی سال بالغ بر ۳۴۰ واحد صنفی فعال با کاربری کافی‌نت داریم اما در زمان اوج مراجعات به این واحدها که در ماه‌های خرداد و تیر است، تعداد این واحدها به ۶۰۰ می‌رسد که ۹۵ درصد از این تعداد دارای پروانه کسب از اتحادیه هستند”.

میرمهدی در پاسخ به این سؤال که “تاکنون چند مورد برخورد با کافی‌نت‌های متخلف داشته‌اید؟”، گفت: “به‌عنوان مثال سال گذشته ۲۵ کافی‌نت برای مدت یک ماه پلمب و تعطیل شدند”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.