•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

برگزارى دو دادگاه‌ محمد نجفی وکیل دادگستری

1
493

محمد نجفی.PNGامروز یکشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ در شعبه ١٠٢ کیفری اراک محمد نجفی فعال حقوق بشر ، با اتهام اخلال در نظم و نشر اکاذیبو ساعت ١٢ در شعبه ٢ دادگاه انتظامی وکلای استان مرکزی محاکمه خواهد شد.
به گزارش حقوق بشر در ایران ، محمد نجفى پس از افشاگری قتل بازداشت شدگان در داخل زندان و اينكه خودکشی در كار نبوده است دست گیر و مدت زیادی در بازجویی به سر برد و چند پیش پیش با قرار وثیقه از زندان آزاد گردید . وى بعداز ظهر ۲۵ دی ماه بدست نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی‌اش بازداشت شد.نجفى به دلیل فعالیت‌های خود سابقه چندین احضار و بازداشت را دارد. آخرین مورد دادگاه وی به تاریخ ۱۷ آبان ماه بود که با اتهام تبلیغ علیه نظام مواجه شد. این فعال حقوق بشر ، آخرین بار همزمان با تجمعات اعتراضی در دی ماه سال ۱۳۹۶ ، در تاریخ  ۲۵ دی‌ماه ۱۳۹۶، از سوی نیروهای امنیتی در شازند به همراه چند فعال مدنی دیگر در اراک بازداشت شده بود و پس از گذشت ۹۲ روز در مورخ سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، با قید وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان مرکزی اراک، آزاد شد.

گفتنی است، قرار بازداشت محمد نجفی تا پیش از تاریخ آزادی موقت ، ۳ بار تمدید شده بود. (تمدید سومین قرار بازداشت موقت ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ بود.)

از جمله دلایل بازداشت محمد نجفی و تنی چند از فعالان مدنی اراک،، افشاگری در خصوص نحوه جان باختن “وحید حیدری” از بازداشت شدگان “اعتراضات دی‌ماه” بود که در کلانتری ۱۲ اراک هنگامی که در بازداشت نیرو های امنیتی بسر می‌برد جان باخت.

گفتنی است، پیشتر، علی باقری ، بهزاد علی بخشی ، سعید سیفی جهان ، که هم‌زمان با محمد نجفی، با اتهاماتی مشابه بازداشت شده بودند، با تامین وثیقه و یا قرار کفالت به صورت موقت از زندان اراک آزاد شده‌اند،‌ اما با وجود پیگیری‌های متعدد از سوی سایر وکلا و خانوادههای آنها آزاد شدند . چندی پیش دادگاه ۱۱ نفر از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶ برگزار شده بود . دادگاه به پرونده علی باقری، عباس صفری، بهزاد علی بخشی، یوسف شیری، داوود رحیمی، محمد یعقوبی، کیان صادقی، مسعود عاجلو، محمد ترابی، ندا یوسفی و محمد نجفی به اتهام اخلال در نظم عمومی رسیدگی کرده است. محمد نجفی وکیل دادگستری که خود از متهمان است و وکالت افتخاری شش متهم دیگر را نیز برعهده گرفته بود .

 

1 comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.