•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

برگزاری دادگاه تجدیدنظر سه نوکیش مسیحی و کشیش ویکتور بت تمرز در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر

0
332

جلسه دوم از دادگاه تجدیدنظر کشیش ویکتور بت تمرز از مسیحیان آشوری و سه نوکیش مسیحی بنامهای امین افشار نادری, کاویان فلاح محمدی و هادی عسگری که جلسه اول آن پیش تر در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال جاری در محل شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود در تاریخ ۲ بهمن ماه سالجاری برگزار خواهد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, جلسه دوم رسیدگی به اتهامات چهار شهروند مسیحی به نامهای؛ ویکتور بت تمرز, امین افشار نادری, کاویان فلاح محمدی و هادی عسگری  در تاریخ ۲ بهمن سالجاری در محل شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که ماشالله احمدزاده,  قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در خرداد ۱۳۹۶ طی حکمی ویکتور بت‌تمرز ، هادی عسگری و کاویان فلاح محمدی هر یک به تحمل به ده سال حبس تعزیری و امین افشار نادری را به تحمل  ۱۵ سال حبس تعزیری  محکوم نمود. به علاوه برای هر یک از این شهروندان به مدت ۲ سال حکم ممنوع‌الخروج نیز صادر شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر برگزاری دادگاه این شهروندان گفت با توجه به این که امیرسالار داوودی و شیما قوشه وکالت پرونده سه نوکیش مسیحی و ویکتور بت تمرز را برعهده دارند و از آنجائی که امیر سالار داوودی در تاریخ  ۲۹ آبان ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در زندان اوین بسر میبرد, چنانچه این وکیل دادگستری تا زمان برگزاری دادگاه این شهروندان محبوس بماند وکالت پرونده هادی عسگری و امین افشار نادری به فرد دیگری بعنوان وکیل منتقل خواهد گردید.

لازم به ذکر است که جلسه اول رسیدگی به اتهامات امین افشار نادری, هادی عسگری, کاویان فلاح محمدی و کشیش ویکتور بت تمرز, کشیش اسبق کلیسای پنطیکاستی شهرآرا, در تاربخ ۵ اردیبهشت ماه سالجاری برگزار شده بود و با توجه به اتهامات سنگین و دفاعیات این شهروندان و وکلای آنها, جلسه دوم رسیدگی به اتهامات این شهروندان مسیحی در تاریخ ۲ بهمن سالجاری برگزار خواهد شد.

هادی عسگری، نوکیش مسیحی دیگر به «اقدام علیه امینت ملی از طریق فعالیت در کلیساهای خانگی» متهم شده است. ویکتور بت‌تمرز تا پیش از بسته شدن کلیسای پنطیکاستی آشوری شهرآرا در تاریخ ۲۹ اسفند ۷۸، رهبر این کلیسا در تهران بود.

امین افشارنادری، هادی عسگری، رامئیل بت تمرز و دو شهروند دیگر بنامهای امیرسامان دشتی و محمد دهنوی در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۹۵ در باغی در فیروزکوه توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردیدند. 

همچنین امین افشار نادری در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۳  پس ۳۶ روز در بازداشت با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و به طور مشروط تا زمان تشکیل دادگاه از زندان آزاد شد. او نیز یک ماه در سلول انفرادی بازداشت بود و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

دیگر نوکیش مسیحی «کاویان فلاح محمدی» نیز با حدود یک هفته تاخیر با همان شرایط به طور موقت تا زمان تشکیل دادگاه با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

از دیگر افرادی که در پرونده بوده اند ولی دادگاه آنها به صورت جداگانه برگزار میگردد همسر کشیش ویکتور بت تمرز ، خانم شامیرم عیسوی میباشد که خانم عیسوی در حکمی جداگانه به پنج سال حبس محکوم گردیده است و ایشان در دادگاه تجدید نظر  در مورخ ۹ اردیبهشت ماه سالجاری مورد حماکمه قرار گرفت و همچنان منتظر حکم قطعی خود میباشد.

فرزند ویکتور بت تمرز و شامیرام عیسوی, رامئیل بت تمرز به همراه یک شهروند مسیحی دیگر بنام امیر سامان دشتی طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشالله احمدزاده هریک به تحمل چهار ماه حبس تعزیری محکوم گردیدند که پرونده آنها در مرحله تجدیدنظر خواهی میباشد.

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای نسبت به صدور احکام سنگین برای دو شهروند مسیحی آشوری به نامهای کشیش ویکتور بت تمرز و همسر ایشان خانم شامیرام عیسوی و همچنین دو شهروند نوکیش مسیحی به نامهای امین افشار نادری و هادی عسگری ابراز نگرانی کرد . در این بیانیه که در وبسایت سازمان عفو بین الملل انتشار پیدا کرده آمده است , مسیحیان ایرانی ویکتور بِت تمرز، همسر ایشان  شامیرام عیسوی، امین افشار نادریو هادی عسگری تنها به خاطر عمل به ایمان مسیحی خود، از جمله حضور در گردهمایی‌های مسیحی و برپایی کلیساهای خانگی در مجموع به ۴۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

در روند رسیدگی به پرونده  و همچنین اتهامات این چهار شهروند مسیحی و شامیرام عیسوی با موارد بسیار زیادی از نقض حقوق بشر همراه بوده است که این موارد نقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی را برای افراد محفوظ نگاه داشته است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: