•                  
جمعه , ۰۱ مرداد , ۱۴۰۰
جمعه, جولای 23

برگزاری دادگاه فرهاد سلمانپور ظهیر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب

0
348

رسانه.PNGدادگاه فرهاد سلمانپور ظهیر، فعال مدنی، روز گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز ۳۰ بهمن ماه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای فرهاد سلمانپور ظهیر دادگاه تشکیل داد؛ این فعال مدنی در اعتراض به «نداشتن استقلال در تصمیم گیری توسط قاضی پرونده» و «عدم وجود هیات منصفه در جلسه دادگاه»، در این جلسه شرکت نکرد و طی روز های آتی برای وی رأی غیابی صادر خواهد شد. این دادگاه برای رسیدگی به آخرین پرونده این فعال مدنی با اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» «تبلیغ علیه نظام» «تشویش اذهان عمومی» و «توهین به مقدسات» تشکیل شده است. مصادیق این اتهامات «پخش یک فایل صوتی در کانال تلوزیونی صدای آمریکا در رابطه با کلاهبرداری ۱۵۰ میلیون دلاری ناصر مکارم شیرازی در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد به بهانه کمک هزینه تحصیل و زندگی طلاب خارج از ایران» و همچنین «افشاگری درباره نقش یکی از قضات عالی رتبه دادگستری در ترانزیت موادمخدر صنعتی شیشه به کشور مالزی» است.

فرهاد سلمانپور که سابقه دستگیری متعددی دارد، در آخرین مورد ۲۷ شهریورماه بازداشت و در آذرماه با قرار وثیقه از اوین آزاد شد.

وی در مدت بازداشت در بند ۲۰۹ و ۲۴۱ نگهداری شده و در زمان بازجویی به وسیله شوکر برقی مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار گرفته که موجب مشکلات جسمی حادی برای وی گردیده است.

شایان ذکر است که در آذرماه سال جاری قاضی احمدزاده، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، نیز برای یکی پرونده‌های فرهاد سلمانپورظهیر حکم هفت سال حبس صادر کرد.

فرهاد سلمانپور ظهیر که سابقه دستگیری متعددی دارد، نخستین بار در دی‌ماه ۱۳۸۸ بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، به اتهامات «اقدام علیه امنیت کشور»، «افشای اسناد محرمانه مربوط به سپاه پاسداران»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» جمعاً به ۲۶ سال حبس تعزیری حبس تعزیری و ۲۰ سال تبعید به شهرستان شیروان-چرداول پس از اتمام حبس به مدت ۲۰ سال و نیز محرومیت دائمی از حق عضویت در نهادهای انقلابی نظیر نیروی مقاومت بسیج و همچنین انفصال دائم از خدمات و مشاغل دولتی» محکوم شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: