•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

برگزاری دادگاه مجدد محمدعلی طاهری

0
253

محمدعلی-طاهری-765x510.jpgمحمود علیزاده‌طباطبایی، از برگزاری جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی طاهری، در روز گذشته (دوشنبه) در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب خبر داد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، محمود علیزاده‌طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره جلسه دادگاه گفت: قرار بود فیلم‌هایی توسط ضابطین به دادگاه ارائه شود. فیلم‌ها شامل تصاویر کلاس‌های موکلم بود. وی گفت: از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر فیلم ها را به همراه قاضی پرونده، وکلای محمدعلی طاهری، نماینده دادستان و ضابطین مشاهده کردیم. سئوالاتی از سوی ریاست دادگاه مطرح شد و قرار شد موکلم پاسخ سئوالات را ارائه کند و پس از ارائه، برای اخذ آخرین دفاع تعیین وقت شود. علیزاده‌طباطبایی گفته بود که در تاریخ ۹ اسفند جلسه‌ای برگزار و عنوان شد فایل‌های صوتی و تصویری وجود دارد و در نهایت قرار شد این فایل‌ها در جلسه بعدی دادگاه ارائه شود، به همین دلیل جلسه ۹ اسفند ماه تجدید شد.

بر اساس این گزارش، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری مورخ ۲۹ شهریور ماه سال ۹۴ در پاسخ به سئوالی مبنی بر وضعیت پرونده محمدعلی طاهری گفته بود: حکم صادره برای محمدعلی طاهری مورد اعتراض قرار گرفت و اکنون پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

وکیل مدافع محمدعلی طاهری ۲۷ شهریور ماه سال ۹۵ در گفت‌وگو با ایسنا درباره پرونده گفته بود: موکلم در خصوص یکی از اتهامات مطروحه در پرونده، به ۵ سال حبس محکوم شده بود. برای موکلم در رابطه با اتهام افساد فی‌الارض حکم اعدام صادر شده بود که پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد و در نهایت دیوان عالی این حکم را نقض کرد.

گفتنی است که محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» در تاریخ ۱۴ اردبیهشت ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد . به اتهام های توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیر مجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴۴ ضربه شلاق و ۹۰۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجددا به اتهام مفسد فی الارض که قبلا در پرونده اش بررسی شده بود، بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خرداد ماه ۱۳۹۴ به این اتهام از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند.

سعید خلیلی، یکی از وکلای آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد. طبق گفته خواهر محمد علی طاهری، مدتی پس از آن، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب حکم برائت آقای طاهری از اتهام فساد فی الارض را صادر کرد.

آذر دخت طاهری اشاره کرد که جریمه نقدی ۹۰۰ میلیون تومانی کاملا پرداخت شده و آقای طاهری نیز بیش از دوران پنج سال حکمش را گذرانده است. در حال حاضر نیز طبق گفته وکیلش، برای دیگر اتهامات آقای طاهری قرار منع تعقیب صادر شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: