•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

برگزاری دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی

0
478

طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفتم و هشتم اسفند ماه سالجاری و در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در شهروهای مختلف ایران، جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشتی، در مقابل ساختمان دادگستری شوش، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهرهای نیشابور و رشت، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس در مشهد، تعدادی از کارگران بومی اخراج شده پتروشیمی پارس جنوبی (عسلویه)، شماری از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت مفتاح رهنورد در مقابل ساختمان مجلس، گروهی از کارگران نگهداری از خطوط راه آهن کرج، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در کرمان، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد و شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشتی، در مقابل ساختمان دادگستری شوش اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی خواستار آزادی اسماعیل بخشی شده‌اند. لازم به ذکر است که اسماعیل بخشی، فعال کارگری حدود ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود، بازداشت شدند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در نیشابور و رشت
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین، در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان نیشابور و تعدادی از مالباختگان در رشت، در ساختمان شعبه این موسسه، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان موسسه بدر توس
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های کاسپین در مشهد به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان استانداری خراسان رضوی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان حاضر در این تجمع شعارهایی ازجمله “نه قاضی نه دولت نیستند به فکر ملت”، “دولت ورشکسته رو پول ما نشسته”، “سکوت هر رسانه حمایت از دزدیه”، “ای وای از این جنایت خدا بیا حمایت”، “مردمو غارت می کنن دادگاه تشکیل نمیشه”، “بهار آزادیه سفره ما خالیه”، “حتی اگر بمیرم پولمونو پس می گیریم” و “کاسپین دزدی کرده دولت حمایت کرده” سر دادند.

تجمع کارگران بومی اخراج شده، پتروشیمی پارس جنوبی
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷، تعدادی از کارگران بومی اخراج شده‌ی پتروشیمی پارس جنوبی (عسلویه) در اعتراض به اشتغال غیر بومی‌ها و عدم پرداخت ۶ ماه از حقوقشان در مقابل ورودی ساختمان این پتروشیمی دست به تجمع زدند.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت مفتاح رهنورد
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا، امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، شماری از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت مفتاح رهنورد در اعتراض به عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، دست به تجمع زدند.

تجمع کنندگان پلاکاردهایی با این مضامین در دستشان بود که “طبق بخشنامه صادره توسط معاون اول رئیس جمهور خودروهای دپو شده در گمرک باید به صاحبان اصلی آنها که قرارداد خرید خودرو دارند تحویل شود. ما مشتریان شرکت مفتاح رهنورد که با مشاور وزیر صنعت وقت قرارداد رسمی پیش خرید خودرو بسته‌ایم تا خودروهای خود را نگیریم، رضایت نخواهیم داد”.

معترضان درخواست داشتند که خودروهای خریداری شده به آنها تا پایان سال تحویل داده شود.

تجمع کارگران نگهداری از خطوط راه آهن کرج
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران نگهداری از خطوط راه آهن کرج که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول کارند، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود، تجمع کردند.

گفتنی است؛ پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای آنها سه ماه به تاخیر افتاده و درخواست آنها در تجمع امروز تسریع در پرداخت حداقل بخشی از معوقات مزدی در آستانه سال نو است.

این کارگران که در خطوط ریلی راه‌آهن کرج به عنوان راننده کامیون، راننده درزین (وسیله نقلیه ریلی تردد ماموران راه‌آهن)، جوشکار و غیره مشغول کارند، اجتماع صنفی امروز خود را مقابل حوزه ۱۷ راه‌آهن کرج برپا کردند.

از قرار معلوم، همزمان با کارگران خطوط ریلی کرج، کارگران خطوط ریلی نواحی آذربایجان، زاگرس، شاهرود، هرمزگان و … به طور نامنظم از ابتدای هفته جاری در اعتراض صنفی به سر می‌برند.

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار
به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و بلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند.

کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در ادامه پیگیرهای مطالبات مزدی خود به صورت نمادین با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان استانداری کرمان درخواست وصول مطالبات خود را داشتند.

به گفته کارگران این کارخانه، روز به روز بر بدهی‌های کارگران این واحد تولیدی افزوده می‌شود ولی آنها شاهد هیچ راه‌حل مناسبی از سوی مسئولان استانی نیستند.

بنا بر گفته کارگران، پیش از این در کارخانه روغن گلنار که از ماه‌ها پیش فعالیت تولیدی آن متوقف شده، حدود هزار و ۲۰۰ کارگر مشغول کار بودند. در عین حال کارگرانی که هم اکنون در این واحد مشغول کارند جدا از معوقاتی که از سال ۹۴ طلب دارند از شهریور ماه سال جاری پرداخت دستمزد آنها به تاخیر افتاده است.

تجمع کارگران شهرداری بروجرد

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد برای سومین روز متوالی در مقابل ساختمان شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

به گفته این کارگران؛ حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر در مجموعه شهرداری بروجرد مشغول کارند که در هشت ماه گذشته دستمزد و حق بیمه آنان پرداخت نشده است. آنها می‌گویند چند ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای معوقه داریم. در هر دوره بعد از انتخابات شورای شهر که شهردار تغییر می‌کند؛ وعده پرداخت مطالبات داده می‌شود اما بازهم ما با مشکلات معیشتی ناشی از عدم دریافت مزد مواجه هستیم.

به گفته آنها اگر قرار است مشکلات به همان صورت قبل استمرار داشته باشد چرا اعضای شورای شهر در هر دوره مرتبا شهردار تغییر می‌دهند؟

به نقل از این کارگران گفته می‌شود جدا از معوقات مزدی در زمینه پرداخت بیمه تامین اجتماعی نیز با مشکل روبرو هستیم و در حال حاضر دفترچه‌ای درمانی ‌برخی از کارگران فاقد اعتبار است.

طبق اظهارات آنان تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران در مجموعه شهرداری‌های شهر بروجرد درحالی ادامه دارد که از سوی مسئولان شهری و شورای شهر گفته می‌شود شهرداری به دلیل رکود در بازار مسکن همانند اغلب شهرهای کشور با چالش جدی روبه‌رو شده و منابع مالی خود را از دست داده است. اما به دنبال برنامه‌ای نیستند که بتواند منابع درآمدی شهرداری را افزایش دهد و نه مدیران شهری و نه سایر مسئولان به موضوع ورود نمی‌کنند.

تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از آنا، شب سه شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۷، شماری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در محوطه دو خوابگاه پسران و یک خوابگاه دختران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این تجمع اعتراضی شب گذشته از طرف دانشجویان خوابگاه‌های پسرانه طرشت سه، احمدی روشن و خوابگاه دخترانه طرشت دو در خصوص مسئله امنیت اطراف دانشگاه و خوابگاه‌ها و برقراری سرویس حمل‌ونقل دانشجویان بود.

شورای صنفی دانشگاه شریف علت اصلی آن را بی‌توجهی مسئولین دانشگاه به نامه دو هزار و ۴۰۰ دانشجو دانسته که دانشجویان با شعارهای «ما سرویس حمل‌ونقل می‌خواهیم» «طرشت و آزادی، امنیت ندارد» خواستار توجه مسئولین دانشگاه به مسائل صنفی بودند.

مطالبه دانشجویان در وهله اول برقراری سرویس حمل‌ونقل از دانشگاه به خوابگاه‌ها و نقاط پرتردد مانند میدان آزادی، ایستگاه‌های متروی اطراف دانشگاه و برعکس است و همچنین حفظ امنیت اطراف دانشگاه در منطقه طرشت و آزادی از دیگر مطالبات دانشجویان صنعتی شریف است.

لازم به ذکر است پیش از این چند مورد کیف قاپی و زورگیری در حوالی خوابگاه‌های دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفته بود که باعث اعتراض دانشجویان شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: