•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

برگزاری دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی

0
269

روز شنبه، جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشتی در مقابل ساختمان دادگستری شهرستان شوش، شماری از مالباختگان سایت طلای ثامن در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین در ایلام، شماری از اهالی روستای خلیفه حیدر از توابع بخش شاوور شهرستان شوش، تعدادی از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه، گروهی از کارگران منطقه ۵ شهرداری اهواز، تعدادی از پرسنل آتش نشانی آبادان، شماری از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته های مهندسی در مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی در تهران و جمعی از معترضان به آزمون وکالت در مقابل ساختمان مجلس، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ و در چندیمن روز متوالی جمعی از خانواده و بستگان اسماعیل بخشی فعال کارگری بازداشتی، در مقابل ساختمان دادگستری شوش، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌ها و پلاکاردهایی خواستار آزادی اسماعیل بخشی شده‌اند. پس از تجمع روزهای گذشته خانواده اسماعیل بخشی، اداره اطلاعات شهرستان شوش در روزهای اخیر خانواده اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی را احضار کرده و به آنها گفته این دو زندانی در مورد شکنجه دروغ گفته اند و شما باید رسانه ها را در خصوص این مساله ساکت کنید. لازم به یادآوری است که اسماعیل بخشی، فعال کارگری حدود ساعت ۱۱ شب یکشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. صبح همان روز نیز سپیده قلیان، فعال مدنی همراه با برادرش که در اعتراض به بازداشت وی به ماموران امنیتی اعتراض کرده بود، بازداشت شدند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

درگیری نیروی انتظامی با تجمع کنندگان مالباخته طلای ثامن
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷، شماری از مالباختگان سایت طلای ثامن، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران، اقدام به برگزاری ‎تجمع کردند.

در جریان این تجمع ماموران نیروی انتظامی اقدام به متفرق کردن معترضان کردند و با آنها درگیر شدند.

این افراد در اعتراض به ه برآورده ‌نشدن مطالبات و مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و درخواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در ایلام
به گزارش  حقوق بشر در ایران، روز شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از مالباختگان موسسه کاسپین در ایلام، در مقابل دفتر این موسسه نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع اهالی روستای خلیفه حیدر شهرستان شوش
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۷، تعدادی از اهالی روستای خلیفه حیدر از توابع بخش شاوور شهرستان شوش، در اعتراض به استخدام افراد غیربومی در شرکت نیشکر میان آب، در مقابل ساختمان این شرکت اقدام به برگزاری تجمع کردند.

معترضان حاضر در این تجمع گفتند: “با اینکه صدها هکتار از زمین های این شرکت از زمین‌های اهالی این روستا است اما حتی یک نفر از روستای خلیفه حیدر در شرکت نیشکر میان آب استخدام نشده است”.

خلیفه حیدر، روستایی از توابع بخش شاوور شهرستان شوش در استان خوزستان است.

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷، شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان، در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه ای خود، برای هشتمین بار اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این کارگران که هشت ماه است دستمزد آنها پرداخت نشده به خصوصی سازی این شرکت نیز معترض هستند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم پرداخت حق سنوات سالهای ۹۵ و ۹۶ خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

لازم به ذکر است که پیشتر مدیرعامل این مجتمع از پرداخت نشدن حق سنوات سالهای ۹۵ و ۹۶ کارگران بازنشسته این شرکت خبر داده بود.

وی با بیان اینکه سنوات ۲۶۰ نفر از بازنشستگان باید پرداخت شود، گفت: “این کارگران خواستار پرداخت سنوات سابقه کاری سال‌های ۹۵ و ۹۶ شده‌اند”.

تجمع کارگران شهرداری اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷، گروهی از کارگران منطقه ۵ شهرداری اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

معترضان دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه شان، عنوان کردند.

تجمع پرسنل آتش‌نشانی آبادان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۷، تعدادی از پرسنل آتش‌نشانی آبادان، در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران این مجموعه گفت: “همه مسئولان وعده پیگیری می‌دهند؛ اما عمل نمی‌کنند. ۳ ماه معوقات حقوقی، مشکلات بیمه آتش‌نشانان که ماه‌ها پرداخت آن به تاخیر افتاده و تامین نشدن تجهیزات ایمنی آتش‌نشانان مشکلاتی است که همچنان گریبان‌گیر این مجموعه است”.

یکی دیگر از کارگران اظهار کرد: “قرار بود مسئولان شهرستانی موضوع مطالبات مزدی‌مان را از طریق شهرداری پیگیری کنند و نتیجه را به اطلاع آتش‌نشانان و سایر کارگران مجموعه شهرداری که مطالبات مزدی‌شان همسان با آتش‌نشانان است، برسانند”.

آتش‌نشانان آبادانی گفتند: “پیگیری نشدن مشکلاتمان باعث شده هرچند وقت یکبار آتش‌نشانان دست به اعتراض صنفی بزنند”.

طبق اظهارات معترضان؛ با توجه به اینکه مدیران شهری برنامه مشخصی برای پرداخت مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای ما ندارند و با توجه به آنکه در آستانه سال نو قرار داریم، نگران افزایش معوقات مزدی و تامین هزینه‌های زندگی خود هستیم. از این رو از شخص فرماندار انتظار داریم به عنوان بالاترین مقام شهرستانی پیگیر وضعیت کارگران مجموعه شهرداری آبادان به ویژه کارگران آتش‌نشانی باشند.

تجمع فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته‌های مهندسی در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۷، شماری از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های مهندسی که بیشتر به صورت آزاد در کارگاه‌ها کار می‌‌‌کنند، در مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان می‌گویند که وزارت علوم و وزارت راه و شهرسازی، شرایطِ دشواری را برای آنها رقم زده‌اند؛ به نحوی که از یکسری از حقوق شغلی دانشجویان مهندسی در رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک محروم شده‌اند.

یک نفر از معترضان در تشریح اینکه به چه واسطه حقوق آنها تضییع شده، گفت: “از سال ۷۹ واژه‌های “تکنولوژی و علمی کاربردی” به عنوان‌های رشته‌هایمان اضافه شد؛ اما سرفصل و محتوای دروس هیچ تغییری نکرد. از این رو وزارت راه و شهرسازی ما دانشجویان کارشناسی ناپیوسته را مهندس اصلی نمی‌داند؛ بلکه مدعی است که ما مهندس مرتبط هستیم”.

او ادامه داد: “۱۵ ماه است که به وزارتخانه‌های مذکور نامه زده‌ایم و ۱۳ تجمع برگزار کرده‌ایم. هم اکنون منِ دانشجوی کارشناسی ناپیوسته صرفا به این خاطر که عنوان رشته‌ام دستکاری شده نمی‌توانم پروانه طراحی بگیرم. تازه وزارتخانه به ما می‌گویند از ابتدا شروع کنید و در یکی از این رشته‌ها لیسانس بگیرید بدون اینکه در عنوان رشته‌هایتان واژه‌های نام برده به کار رفته باشد”.

این معترض ادامه داد: “سازمان نظام مهندسی پروانه مهندسی را بر اساس مدرک کارشناسی صادر می‌کند، نه مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا با این حال به ما می‌‌گویند اگر می‌خواهید کارتان راه بی‌افتد بروید کارشناسی ارشد و دکترا بخوانید تا روی مدرک برای شما پروانه مهندسی صادر شود!”

آنطور که معترضان می‌گویند، تعداد فارغ‌التحصیلانی که این شرایط را دارند در کل کشور حدود ۱۰۰ هزار نفر است که تنها ۴۳ هزار نفر آنها در استان تهران حضور دارند.

این فارغ‌التحصیل معترض ادامه داد: “هم اکنون برای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته‌های معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک هزار سهمیه برای استخدام در شرکت‌های مهندسی مشاوره در نظر گرفته‌اند این در شرایطی است که برای سایر رشته‌ها خصوصا آنها که پیوسته خوانده‌اند ۱۰ هزار سهمیه در نظر گرفته شده است”.

وی با بیان اینکه به ما می‌گویند به جای اعتراض بروید کارآفرینی کنید، گفت: “ما زمانی می‌توانیم کارآفرینی کنیم که مدرک تحصیلی‌مان به رسمیت شناخته شود. در حال حاضر فکر می‌کنیم که وزارتخانه‌های مذکور قصد دارند با این کار جلوی ورود فارغ‌التحصیلان جدید را به بازار کار بگیرند؛ تا انحصار بازار کار و فرصت‌های خوب در دسته مهندسان قدیمی که استخدام این وزارتخانه‌ها هستند باقی بماند”.

تجمع معترضان به آزمون وکالت در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از معترضان به آزمون وکالت، برای چهارمین بار در مقابل ساختمان مجلس اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

یکی از این تجمع کنندگان اظهار داشت: “میزان ظرفیت قبول شدگان آزمون وکالت بسیار کم است، در حالی که ما سالانه فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته حقوق داریم که در این آزمون شرکت می کنند”.

وی که آزمون وکالت امسال شرکت کرده است، ادامه داد: “ما خواهان افزایش ظرفیت قبولی آزمون وکالت هستیم و از نمایندگان می‌خواهیم به اعتراض‌های شرکت کنندگان در آزمون امسال هر چه سریع تر رسیدگی کنند”.

وی همچنین گفت: “تجمع کنندگان خواستار افزایش ظرفیت پذیرش آزمون وکالت به ۱۲۰۰ نفر شدند”.

این تجمع کنندگان در شعارهای خود از اعضای کمیسیون قضایی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند که به این موضوع ورود کنند تا حقی از کسی ضایع نشود.

تجمع کنندگان در هفته گذشته سه بار در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: