•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

برگزاری دستکم ۲ تجمع اعتراضی

0
362

روز پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ و در ادامه تجمعات اعتراضی شهرونداتن در شهرهای مختلف کشور و در اعتراض به وضعیت اقتصادی و نابسامان بودن شرایط جامعه که ناشی از سوء مدیریت مسئولان امر در کشور  جمعی از کارگران راه آهن ایستگاه احمد آباد تزرج کهه در سیرجان و جمعی از کارگران و دامداران یک شرکت لبنیاتی در مقابل ساختمان استانداری گلستان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران راه آهن ایستگاه احمد آباد تزرج کهه در سیرجان، اعتصاب و تجمع کردند.

این کارگران علت تجمع و اعتصاب خود را در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی‌شان ذکر کردند. از جمله خواسته های این شهروندان دریافت معوقات و حقوق های دریافت نشده آنخها بوده است. در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر هر فردی این حق را دارد که بتواند نسبت به تامین مایحتاج و نیازهای اقتضادی خود کار کند و شرایط منسفانه ای را برای کار خود خواستار باشد.

تجمع کارگران و دامداران یک شرکت لبنیاتی در گلستان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از خبرگزاری فارس، روز پنجشنبه، ۲ اسفند ۱۳۹۷، جمعی از کارگران و دامدارانی که در یک شرکت لبنیاتی واقع در شهرک صنعتی شهرستان آق‌قلا فعالیت می‌کردند، در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان در مقابل ساختمان استانداری گلستان تجمع کردند.

یکی از کارگرانی معترض اظهار کرد: “حدود ۶۰ نفر کارگر در تاریخ دوم خردادماه سال ۱۳۹۶ مشغول به فعالیت در این شرکت بودند و به دلیل اینکه شرکت نتوانست مطالبات کارگران را پرداخت کند کارگران به نشانه اعتراض از عدم دریافت حقوقشان در تاریخ آذر و دی ماه سال ۱۳۹۶ از شرکت لبنیاتی شهرستان آق قلا بیرون آمدند”.

این کارگر ادامه داد: “در سال ۱۳۹۶ ما به مسئولان نامه نوشتیم که عید نوروز نزدیک است و کارگران به این پول به شدت احتیاج دارند لطفا پیگیری شود و جلساتی در این زمینه گذاشته شد که متاسفانه به هیچ نتیجه‌ای نرسید”.

مجموعا ۱۱۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار هستند که موفق به دریافت معوقات خودمان نشدیم و تقریبا ۲.۵ میلیارد تومان معوقات کارگران و پرسنل شرکت لبنیاتی شهرستان آق‌قلا است که اگر محاسبه کنیم ۱۹ ماه این کارگران از این شرکت طلبکار هستند.

یکی از دامدارانی که با این شرکت قرارداد داشت، گفت: “تقریبا ۴۰ دامدار با شرکت لبنیاتی در آق‌قلا همکاری داشتند و تقریبا یک میلیارد و ۵۰۰ تومان این شرکت به دامداران ما بدهکار است”.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان در این زمینه گفت: “مشکلات این شرکت به دلیل مسائل مدیریتی و اختلاف سهامداران و عدم فروش محصولات به بازار متاسفانه این کارخانه از سال گذشته این کارخانه دچار بدهی به کارگران و فروشندگان شیر و تامین اجتماعی و بانک‌ها شد”.

سعید مازندرانی ابراز کرد: “این شرکت لبنیاتی مبلغی قریب به ۷ میلیارد تومان برآورد شده است که بدهکار است در جلساتی که در شورای تامین کارگری استان گلستان، صنعت، معدن و تجارت گلستان و فرمانداری شهرستان آق‌قلا برگزار شد مقرر شد از محل رونق تولید مبلغی به این کارخانه تسهیلات ارائه شود که متاسفانه مدیران کارخانه به دلیل بدهی بانکی و عدم تضمین موفق به دریافت تسهیلات نشدند”.

وی تصریح کرد: “تقریبا ۶۰ نفر اعتراض کردند و درخواست‌ها بررسی شده است اما به دلیل نداشتن موجودی در کارخانه متاسفانه کارگران مقابل استانداری تجمع کردند و تنها راهی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است به دنبال فرد سرمایه‌گذاری باشند که بتوانند بخشی از سهام کارخانه را به آن واگذار کنند تا مطالبات کارگران پرداخت شود”.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان اذعان کرد: “راه دیگر این است که تمامی کارخانه به سرمایه‌گذار واگذار شود تا با سرمایه‌ای که وارد سیستم کارخانه می‌شود مجددا کارخانه راه‌اندازی شود اکنون ۳۰ نفر از کارگران در این شرکت مشغول به کار هستند و تولید بسیار اندک است و با این شرایط ادامه تولید در این کارخانه امکان‌پذیر نیست”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.