•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

برگزاری دستکم ۵ تجمع اعتراضی

0
586

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران شرکت آذر آب اراک, کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه, جمعی از سهامداران بازار پایه فرابورس، ششمین روز از تحصن سها مرتضایی دانشجوی محروم از تحصیل, کارگران شهرداری کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون در استان خوزستان با برگزاری تجمعات اعتراضی نسبت به نقض حقوق شهروندیشان اعتراض کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شرکت صنعتی آذرآب اراک, در اعتراض به عدم وصول معوقات مزدی این کارگران، در مسیر ریل راه‌آهن شمال به جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان تعیین تکلیف سهامدار این شرکت شدند.

همچنین ویدئو های منتشره در فضای مجازی نشان از گسترش درگیری بین کارگران این واحد صنعتی با ماموران یگان ویژه انتظامی در جریان این تجمع با کارگران دارد و معترضان از سوی ماموران انتظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و حتی ماموران انتظامی اقدام به خورد کردن شیشه های واحد اداری و خودروهای کارکنان این شرکت کردند.

کارگران آذرآب در ادامه تجمعات صنفی خود و در اعتراض نسب به تعیین تکلیف سهام‌دار، پرداخت معوقات و برکناری رییس هیات مدیره برای دومین بار در چند روز اخیر ریل راه آهن شمال به جنوب را بستند، که پس از چند ساعت با دخالت نیروی انتظامی ریل راه آهن باز شد و تجمعات در داخل کارخانه ادامه پیدا کرد. 

آنها با بیان اینکه به رسیدگی به مطالبات خود از طریق قانونی ادامه می‌دهند، افزوند: بلاتکلیفی مدیریتی در آذرآب موجب رنجش خاطر کارگران شده است؛ از این رو بر خورد لازم می‌بینیم که از طریق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز صنفی حقوق خود را مطالبه کنیم.

تعیین تکلیف سهامداری، پرداخت معوقات حقوق از تیرماه جاری تاکنون و نداشتن قرارداد کاری؛ نبود منابع برای پرداخت پاداش و تسویه حساب بازنشستگان از جمله موضوعاتی است که کارگران خواستار رسیدگی مسئولان به آنها هستند.

پیشتر یکی از کارگران گفته بود: “از سال گذشته تاکنون چندین بار نسبت به وضعیت نامعلوم آذرآب اعتراض کردیم، اما هر بار جز وعده و وعید چیزی عایدمان نشد”.

شرکت صنایع آذرآب در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار قرار دارد و سطح زیر بنای کارگاه‌های اصلی آن متجاوز از ۷۰۰۰۰ مترمربع و کل کارگاه‌های مسقف جمعاً ۱۱۰۰۰۰ متر مربع را تشکیل می دهند.

کارخانجات شرکت آذرآب در پنج کیلومتری شهر اراک واقع شده و در میان راه آهن سراسری شمال ـ جنوب و جاده تهران ـ جنوب محصور است.

تجمع اعتراضی کارگران خدمات شهری شهرداری کوت عبدالله

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران شهرداری کوت عبدالله واقع در استان خوزستان در اعتراض به عدم تعیین تکلیف وضعیت کاری شان توسط شهرداری دست به تجمع اعتراضی زدند. 

در جریان این تجمع اعتراضی سیزده تن از کارگران پاکبانی و خدمات شهری و از نیروهای پیمانکار شهرداری کوت عبدالله واقع در استان خوزستان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی این کارگران مه در اعتراض که به دلیل عدم استخدام این کارگران برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت شدند.

براساس این گزارش؛ نواب حاجیان سعیدی, شهردار شهر کوت عبدالله در رابطه با صحت خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر بازداشت تعدادی از کارگران خدماتی شهرداری این شهر ادعا کرد: با شکایت پیمانکاری حدودا ۱۳ نفر بازداشت شدند که از میان آنها تعدادی کارگر خدماتی هستند. با توجه به افزایش بیکاری، این افراد به دنبال استخدام در شهرداری هستند. شهرداری ظرفیت این همه نیروی کار را ندارد و این افراد با سنگ اندازی‌ها مانع انجام کار کارگران خدمات شهری می‌شوند”.

شهردار کوت عبدالله همچنین ادعا کرد؛ در روزهای گذشته تعدادی افراد برای آوردن فشار به شهرداری جلوی فعالیت کارگران خدمات شهری شهر کوت عبدالله را گرفته و مانع از فعالیت آنها شده بودند.

این مقام شهرداری در خصوص پرونده شکایت کارگران از سوی پیمانکار در مراجع قضایی ادامه داد: این موضوع از سوی مراجع قضایی در حال پیگیری است اما از وضعیت کارگران که و اینکه آیا هنوز در بازداشت هستند یا نه، ابراز بی اطلاعی کرد.

سعیدی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۲۰ کارگر در استخدام این شرکت پیمانکاری است، در خصوص پرونده شکایت کارگران از سوی پیمانکار در مراجع قضایی، اظهار داشت: این موضوع از سوی مراجع قضایی در حال پیگیری است اما از وضعیت کارگران که و اینکه آیا هنوز در بازداشت هستند یا نه، بی خبر هستم.

کارگران شهرداری کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون در اردیبهشت و خرداد ماه ۱۳۹۸ چندین بار برای دریافت معوقات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند، به گفته این کارگران حقوق آنها از اسفندماه ۱۳۹۷ پرداخت نشده بود و تنها مبلغ ۱۰ میلیون ریال علی‌الحساب پیش از عید به حساب آنها واریز شده بود.

یکی از این کارگران در جریان تجمعات اعتراضی خردادماه ۱۳۹۸ این کارگران با بیان اینکه حقوق پرداختی کفاف زندگی ما را نمی‌دهد اما همین حقوق نیز به موقع پرداخت نمی‌شود گفته بود: “هیچ فیش حقوقی به ما داده نشده است که بدانیم مبلغ حقوق ما چه میزان است از سویی دیگر از اسفند پارسال تاکنون حق بیمه کارگران هم پرداخت نشده است”.

این فرد خاطر نشان کرد: “از عید نوروز تاکنون منتظر پرداخت حقوق هستیم اما هیچ مبلغی تاکنون پرداخت نشده است؛ شرایط اقتصادی سخت است و این تاخیر در پرداخت حقوق بیشتر ما را زیر فشار قرار می‌دهد”.

همچنین حق بیمه آنها نیز از اسفندماه ۱۳۹۷ پرداخت نشده بود، واحد فضای سبز این شهرداری حدود ۲۵۰ کارگر دارد.

شهرستان کارون به مرکزیت شهر کوت عبدالله در سال ۱۳۹۱ از شهرستان اهواز جدا شد. کوت عبدالله استیشن، خزامی، درویشیه، شریعتی‌یک، کوت نواصر، کوی منتظری، گاومیش آباد، گندمکار و هادی‌آباد از توابع شهرستان کارون هستند.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه با برگزاری تجمع اعتراضی در محل این کارخانه در بیست و هشتمین روز تجمعات اعتراضیشان خواهان برخورداری از وضعیت خوب شغلی شدند و از جمله دیگر خواسته های آنان بازگشت به کار چند تن از کارگران اخراجی این واحد صنعتی کشاورزی عظیم بوده است. 

در جریان تجمع اعتراضی روز جاری کرامت متین کیا، یکی از کارگران در بیست و هشتمین روز اعتصاب کارگران مجتمع کشاورزی صنعتی نیشکر هفت تپه بر استقامت کارگران برای دستیابی به خواسته هایشان تاکید کرد. 

این فعال کارگری اعلام کرد که ابراهیم عباسی و یوسف بهمنی بعنوان نماینده سایر کارگران این واحد صنعتی می باشند و برخوردهای امنیتی با آنها مفهومی ندارد چرا که خواسته آنها صنفی است. 

روز جاری همچنین ارسلان غمگین,مدیرکل کار استان خوزستان, با حضور در بین کارگران هفت تپه وعده داد که از صبح فردا ۱ هیات ۳ نفره حل اختلاف متشکل از کارشناسان اداره کار در واحد اداری مجتمع هفت تپه مستقر می‌شود و کارگران این مجتمع می‌توانند از این تاریخ به بعد مشکلات صنفی خود را مستقیما با این هیات در میان بگذارند.

او با اشاره به وضعیت کارگران هفت تپه گفت: کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه مطالباتی دارند که بخشی از این مطالبات صنفی است و بخش دیگری از ان که غیر صنفی و حقوقی است و هیات های تشخیص و حل اختلاف امکان پی گیری مطالبات صنفی را خواهند داشت در عین حال مطالبات غیر صنفی و حقوقی از عهده مسئولیت آنها خارج است.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

تجمع اعتراضی سهامداران بازار پایه فرابورس

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تابناک, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از سهامداران بازار پایه فرابورس، با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد در تهران نسبت به نحوه اجرای قوانین جدید بازار پایه اعتراض کردند.

اعتراض این سهامداران به نحوه اجرای قوانین بازار پایه است و این که چرا دامنه نوسان سهام اندک است و چرا تعداد حراج ها در هفته اندک است.

مسئولان فرابورس هم می‌گویند درصورت وجود صف خرید، تعداد حراج ها قابل افزایش و دامنه نوسان قیمت سهام در تابلوهای رنگی بازار پایه قابل تغییر است.

تجمع اعتراضی سها مرتضایی دانشجوی محروم از تحصیل 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, ششمین روز از تحصن سها مرتضایی, دانشجوی محروم از تحصیل که با رتبه ۱۰ کنکور سراسری به دلیل فعالیتهای صنفی دانشجویی ستاره‌دار شد در مقابل دانشگاه تهران تحصن کرد. 

سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به عدم پیگیری وزارت علوم، سازمان سنجش و مسئولین دانشگاه تهران نسبت به ستاره داری و محرومیت تحصیلی اش هم اکنون در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران تحصن کرده است.

“سها مرتضائی”, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶ که منجر به محکومیت حبس وی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری شده بود از ادامه تحصیل در مقطع دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل محروم شد.

“سها مرتضائی”, فعال دانشجوئی و دانشجوی دانشگاه تهران, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۶ و در جریان تجمعات اعتراضی موسوم به دی ماه ۱۳۹۶, به همراه ۴۳ تن دیگر از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی بازداشت و سپس به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. 

گفتنی است که همزمان با بازداشت این دانشجویان ۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده آنها، در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۳۹۶ در نامه‌ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده بودند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده “سها مرتضایی” به دادگاه انقلاب, این فعال دانشجوئی در اواخر شهریورماه ۱۳۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ماشاالله احمدزاده” به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شد.

برچسب هافعالان سندیکای کارگران هفت تپهمتجمع نیشکر هفت تپهمدیرعامل آذر آب اراکمزایای کارگر در ایرانمطالبات کارگریمعوقات مزدیمعوقات کارگرینیروی انتظامینیشکرنیشکر هفت تپههفت تپهکارگر در ایرانکارگرانکارگران نیشکرکارگران نیشکر هفت تپهکارگران هفت تپهکارگران پیمانکاری بخش کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپهکارگران در ایرانکارگران شهرداریاداره امکان عمومی استان خوزستاناستان مرکزیاستان خوزستاناعتراضات کارگران نیشکرتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهتجمعاتتجمعات کارگریتجمعات کارگرانتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی شهروندان در ایرانتجمعات خیابانی در ایرانجامعه کارگریدانشجودانشجوی ستاره داررئیس سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران نیشکر فت تپهسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهسها مرتضاییسها مرتضائیسهامرتضائیسرکوب کارگرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیشهرداریشهرستان کارونشرکت آذر آبشرکت آذر آب اراکضرب و شتم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: