•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی طی روز گذشته

0
269

روز دوشنبه ۳ دی ماه ۱۳۹۷ نیز همچون روزهای گذشته جمعی از کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز، جمعی از کشاورزان ورزنه در استان اصفهان، جمعی از کارگران پروژه ساخت قطار شهری اهواز، جمعی از خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران و جمعی از کارگران شرکت آریا استیل اندیمشک در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز دوشنبه ۳ دیماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به وضعیت پرداخت نشدن مطالبات مزدی‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. فعالان صنفی کارگری شهر تبریز با اعلام خبر اعتراض صنفی دوباره کارگران بلبرینگ‌سازی مقابل ورودی کارخانه گفتند: “امروز دومین روزی است که کارگران بلبرینگ‌سازی در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات صنفی‌شان، دست به اعتراض صنفی زدند”.  به گفتهٔ کارگران، آنان تا پرداخت نشدن حداقل بخشی از مطالبات چهار ماهه‌شان، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. کارگران تصریح کردند: “با وجود آنکه مدیریت کارخانه بلبرینگ‌سازی از حدود ۱۴ ماه پیش به دلیل افزایش مشکلات کارخانه از بخش خصوصی به هیات حمایت از صنایع سپرده شده است، اما همچنان در روند آغاز فعالیت تولیدی کارخانه اتفاق خاصی مشاهده نشده و مشکلات صنفی کارگران همچنان به قوت خود باقی است”.تجمع کشاورزان ورزنه در استان اصفهان
به گزارش ایلنا، روز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان ورزنه در استان اصفهان دست به تجمع اعتراضی زدند.

معترضان که مدت‌هاست در اعتراض به نبودن آب کافی برای کشاورزی، به همه نهادهای ذیربط مراجعه کرده‌اند، می‌گویند: “خطاب ما به همه مسئولان مربوطه است. ما کشاورزان ورزنه به آنها می‌گوییم حقابه را برگردانید! این خواسته را با صدای بلند می‌گوییم”.

کشاورزان ورزنه که با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواسته‌های قانونی خود را مطرح کرده‌اند، می‌گویند: “برای یک کشاورز، بی آبی فرقی با مرگ ندارد؛ چرا حیات کشاورزی و کشاورزان اصفهان را در معرض خطر قرار داده‌اند؛ ما خواهان بازگشت حقابه‌ی زاینده رود به مردم محلی و کشاورزان اصفهانی هستیم”.

کشاورزان ورزنه پیش از این نیز بارها تجمع اعتراضی ترتیب داده‌اند.

تجمع کارگران شاغل در پروژه قطار شهری اهواز
به گزارش ایلنا، روز دوشنبه ۳ دیماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شرکت کیسون، پروژه ساخت قطار شهری اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود برای سومین روز متوالی در مقابل ورودی محل کارشان اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.

منابع کارگری در پروژه قطار شهری اهواز گفتند: “به دنبال اعتراض صنفی که از سه روز پیش توسط کارگران پیمانکاری پروژه قطار شهری اهواز در رابطه با پرداخت نشدن حدودا ۱۹ ماه مزد معوقه شروع شده بود، امروز کارفرما تسویه حساب کامل آنان را پیش‌شرط پرداخت مطالبات کارگران اعلام کرد”.

کارگران با بیان اینکه این اقدام کارفرما یعنی گرفتن برگه تسویه حساب پیش از پرداخت مطالبات مزدی‌شان، غیرقانونی است، در ادامه گفتند: “وضعیت موجود باعث شده تا کارگران بابت تامین آتیه شغلی خود احساس خطر کنند در نتیجه امروز کارگران تصمیم گرفتند تا درهای کارگاه را باز کنند”.

آنها با بیان اینکه کارگران در پروژه قطار شهری اهواز مخالف تسویه حساب هستند، درباره دلایل مخالفت‌شان گفتند: “اگر کارگران بدون دریافت مطالبات مزدی خود با کارفرمای شرکت کیسون تسویه حساب کنند جدا از آنکه شغل‌شان را از دست داده‌اند امکان پیگیری قانونی مطالبات‌شان را نیز نخواهند داشت”.

تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز
به گزارش ایلنا، روز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

خواسته‌ی حاضران در تجمع، آزادی همه کارگران بازداشتی فولاد اهواز است.

معترضان می‌گویند: “در حالی که همه مسئولان از نماینده مجلس گرفته تا مقامات وزارت کار، وعده داده بودند همه کارگران بازداشتی تا روز یکشنبه آزاد می‌شوند اما هنوز تعدادی از کارگران در بازداشت به سر می‌برند”.

خانواده‌های کارگران، خواستار پاسخگویی مقامات استانداری و شورای تامین شدند.

در تاریخ ۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ وکیل تعدادی از کارگران بازدشت‌شده‌ی گروه ملی فولاد اهواز از آزادی شش کارگر طی روزهای ۱ و ۲ دی‌ماه خبر داد.

حقوق بشر در ایران  روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه و طی گزارشی نیز از آزادی یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت اطلاع رسانی کرده بود.

هویت این افراد “سیدحبیب طباطبایی، جواد غلامی، محسن بلوطی، مهدی طهماسبی، کوروش اسماعیلی، علی امامی (اتمامی)، عبدالرضا دستی، سهراب نعامی، حسین عساکره، فریبرز شیخ رباط و سید علی جواد پور” احراز شده بود.
لازم به ذکر است از حوالی نیمه شب یکشنبه تا روز سه‌شنبه ده‌ها تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.
گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در تهران
روز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تجمع کارگران شرکت آریا استیل اندیمشک
روز دوشنبه ۳ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شرکت آریا استیل اندیمشک، در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه از مطالبات مزدی خود، مقابل فرمانداری اندیمشک اقدام به برپایی تجمع اعتراضی کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: