•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
294

روز یکشنبه، جمعی از پیمانکاران ورشکسته مناطق زلزله زده کرمانشاه، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت کرمان خودرو در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز به همراه خانواده هایشان، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن در تهران و جمعی از‏ فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در مقابل ساختمان کانون وکلا در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از پیمانکاران ورشکسته مناطق زلزله زده کرمانشاه، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالباتشان، در مقابل ساختمان استانداری این شهر، اقدام به برگزاری ‎تجمع اعتراضی کردند. چند ماه پیش بود که هشدار ورشکستگی پیمانکاران مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه داده شده بود و این موضوع در جلسه ستاد بازسازی استان مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. اما برخی از مدیران استان با کتمان این موضوع و عادی نشان دادن روند بازسازی توسط پیمانکاران سعی در سرپوش گذاشتن بر این موضوع را داشتند؛ حالا صبح امروز یکشنبه پیمانکاران مناطق زلزله زده که دیگر تحمل وضعیت مذکور را نداشتند به نشانه اعتراض به عملکرد برخی از مدیران در بازسازی مقابل درب استانداری کرمانشاه حاضر شده و خواستار ورود استاندار به این موضوع هستند. یکی از این پیمانکاران اظهار داشت: “بعد از زلزله ۲۱ آبان ۹۶ در کرمانشاه پیمانکاران از کرد، لر، آذری و فارس آن روزها از همه نقاط ایران سریعا برای بازسازی روستاها و شهرها اقدام کردند و در شرایط نامشخص بودن برگشت سرمایه ریسک بزرگی انجام دادند، اما به وعده مسئولان برای بازسازی دلخوش کردند”.

وی افزود: “ما در این مدت مشکلات زیادی داشتیم از عدم تامین به موقع مصالح گرفته تا افزایش قیمت و عدم نظارت درست بر بازار که موجب افزایش چندین برابری هزینه‌ها شد که با حساب و کتاب‌های اولیه اصلا همخوانی نداشت”.

یکی دیگر از پیمانکاران نیز گفت: “برخی از همکاران ما با ورشکستگی کامل از منطقه و از دست طلبکارها فرار کردند، ولی باز هم برخی‌ ماندند به امید وعده‌هایی که دولت و بنیاد مسکن به آنها می‌دادند”.

وی ادامه داد: “دولت هیچ کمکی به ما نمی‌کند و حالا ما که آمده بودیم خانه‌های زلزله زده‌ها را سرپا کنیم خودمان خانه خراب شده‌ایم”.

حالا باید دید آنهایی که این موضوع را کتمان می‌کردند چه پاسخ و توجیهی برای این کار خود داشته‌اند و باز هم این رویه را در پیش خواهند گرفت یا فکری به حال مشکلات این پیمانکاران می‌کنند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع مشتریان کرمان خودرو در مقابل وزارت صنعت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایسنا، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت کرمان خودرو در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این افراد در ماه‌های اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری اقدام به پیش خرید خودروهای جک S5 و J4 با قیمت‌های قطعی کرده و ۵۰ میلیون تومان هم بابت پیش‌پرداخت واریز کرده بودند، ولی در موعد تحویل این خودروها (آبان‌ماه و آذر ماه)، در حالی که قراردادها قطعی بوده و اجازه مطالبه مبلغ بیشتر از آنچه که در قراردادها ثبت شده بود، وجود ندارد، اما شرکت کرمان خودرو برای تحویل خودروها بیش از ۳۰ میلیون تومان از مشتریان مطالبه کرده است.

به گفته مشتریان، در اردیبهشت و خرداد امسال، اکثر افراد خودرو جک S5 را با پرداخت ۵۰ میلیون تومان پیش خرید کرده‌اند. طبق قرارداد قطعی، وجه کل خودرو ۱۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ثبت شده است. طبق قرارداد، قرار بوده با دو شرط تخفیف یک میلیون تومانی بابت پرداخت نقدی و ۱۸ درصد سود مشارت شرکت در موعد تحویل خودرو، مشتریان با پرداخت حدود ۶۰ میلیون تومان تکمیل وجه کرده و خودروی خودرو را در آبان و آذرماه دریافت کنند؛ اما در زمان ارسال دعوت‌نامه بیش از مبلغ قید شده در قرارداد و در حدود ۹۲ میلیون تومان از مشتریان طلب شده است.

با توجه به اینکه مشتریان به دلیل قطعی بودن قراردادهای خود، به این موضوع معترض شده و تکمیل وجه نکرده‌اند، طی روزهای اخیر پیامکی مبنی بر الزام به تکمیل وجه برای آنان ارسال شده که به گفته مشتریان، بیشتر جنبه تهدیدآمیز داشته است.

در پاسخ به اعتراض‌های مشتریان، وزارتخانه ضمن درخواست از آنان برای پرهیز از شعار دادن، اعلام کرد که معترضان تا ساعت ۱۷ امروز منتظر بمانند تا نماینده کرمان موتور احضار شده و در جلسه‌ای با حضور عباس تابش (مدیرعامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان) و رضا رحمانی (وزیر صنعت، معدن و تجارت) پاسخگوی مشکلات ایجاد شده باشد.

لازم به ذکر است که به گفته مشتریان، طی روزهای گذشته نیز جلسات متعددی برگزار شده که نتیجه خاصی در بر نداشته است. به عنوان مثال در یکی از جلسات، گفته شده که نامه‌ای برای کرمان موتور ارسال شده و وزیر نیز دستور اکید برای رسیدگی به این مشکل را داده است. قرار بوده روز گذشته با شرکت کرمان موتور جلسه‌ای برگزار شود که نمایندگان این شرکت خودرویی در آن حاضر نشده‌اند.

در نهایت، در پاسخ به سوال یک مشتری که اگر جلسه امروز نیز مؤثر واقع نشود یا کرمان موتور حضور نیابد، تکلیف چیست؟ به آنان گفته شده که نگران نباشند؛ چراکه موضوع از سوی وزارت صمت در حال پیگیری بوده و نهایتاً تا روزهای سه‌شنبه یا چهارشنبه هفته جاری پاسخ قطعی داده خواهد شد.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع کارگران قطار شهری اهواز به همراه خانواده‌هایشان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی ۱۸ ماهه خود، در مقابل ساختمان قطار شهری اهواز، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، در مقابل ساختمان دادسرای عمومی تهران به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان سایت طلای ثامن در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالباتشان، در مقابل ساختمان دادسرای عمومی تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این افراد در اعتراض به مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و درخواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از ‏ فارغ‌التحصیلان رشته حقوق، برای دومین روز متوالی نسبت به بیکاری حقوقدان‌ها، در مقابل ساختمان کانون وکلا در تهران، اقدام به برگزاری ‎تجمع اعتراضی کردند.

معترضان که خواسته آنها پیش از هر چیز، افزایش ظرفیت آزمون کانون وکلاست در تجمع روز گذشته خود گفتند: “تعدادی از کارآموزان کانون وکلای مرکز جامانده‌اند و نتواسته‌اند عضویت خود در این کانون را قطعی نمایند.

آنها از مسئولان کانون وکلا و از همه مسئولان می‌خواهند که برای رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته حقوق، چاره بیندیشند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: