•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

برگزاری دستکم ۶ تجمع اعتراضی

0
251

طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری، جمعی از مردم شهرستان خاش در مقابل فرمانداری این شهر، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از گروه های خودروسازی سایپا و ایران خودرو در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد، جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در تهران، جمعی از رانندگان اتوبوس در مشهد و جمعی از کارگران پیمانی شرکت آب و فاضلاب روستایی دشتستان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مردم شهرستان خاش در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. بر اساس این گزارش این تجمع ساعتی پس از آن شکل گرفت که فردی به نام “خان محمد سهرابزهی” توسط چند فرد مسلح کشته و دو نفر به نام های حامد و امید سهرابزهی نیز در این جریان به شدت زخمی شدند که حال یک نفر وخیم گزارش شده است. معترضان از عدم رعایت قانون و استفاده غیر مجاز از اسلحه شکایت داشتند. پیشتر نیز تجمعاتی در اعتراض به کشته و زخمی شدن شهروندان بلوچ و افزایش نا امنی در سیستان و بلوچستان شکل گرفته است. شهرستان خاش یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر خاش است.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی در تهران
روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از گروه های خودروسازی سایپا و ایران خودرو در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کارگران شهرداری بروجرد
روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری بروجرد در مقابل ساختمان شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این کارگران علت تجمع خود را در اعتراض به معوقات مزدی ۹ ماهه خود، ذکر کردند.

تجمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تهران
روز یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تهران در اعتراض به تصویب بخشنامه‌ای با عنوان استخدام پیمانی معلمان از طرف وزارت آموزش و پرورش و پولی کردن آموزش اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان در این تجمع پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود “پولی کردن آموزش را متوقف کنید” در دست داشتند.

خبرگزاری ایسنا نیز در مطلبی در این خصوص نوشته است: “چند روزی است جمعیت ۲۵ هزار نفری دانشجو معلمان ورودی ۹۷ با مسئله‌ای مواجه شده‌اند که باعث شده است آن را با هشتگ «فریب ـ دانشجومعلمان» مطرح و اصلی‌ترین مطالبه خود را با هشتگ «نه به استخدام ـ پیمانی» در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.

در این گزارش آمده ماجرا از این قرار است که وزارت آموزش و پرورش بر خلاف تعهد استخدام «رسمی آزمایشی» در دفترچه آزمون استخدامی سال ۹۷، اقدام به صدور احکام دانشجو معلمان ورودی سال ۹۷ در قالب احکام «پیمانی» طبق مجوز سازمان اداری استخدامی کرده است. به عبارت دیگر در بخشنامه‌ای که با امضای وزیر آموزش‌وپرورش با موضوع ارسال فهرست پذیرفته شدگان نهایی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مربوط به آزمون سال ۹۷ صادر شده، آمده است که «استخدام ورودی‌های سال ۹۷ به صورت پیمانی است».

عادل برکم، معلم و کارشناس آموزش و پرورش نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به بخشنامه وزیر در یکم بهمن ماه مبنی بر دستور صدور احکام پیمانی دانشجومعلمان ورودی ۹۷ به ادارات کل تا تاریخ ۵ بهمن گفت: این در حالی‌است که طبق ماده ۶ قانون متعهدین خدمت آموزش و پرورش جذب دانشجومعلمان باید به صورت رسمی و نه پیمانی باشد.

این معلم با بیان اینکه حتی اگر قانون متعهدین خدمت که مصوب مجلس شورای اسلامی است را هم در نظر نگیریم، متن دفترچه انتخاب رشته کنکوری‌های ۹۷ هم از استخدام رسمی-قطعی پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی خبر می‌داد اظهار کرد: استخدام رسمی قطعی که بنا به قانون نیازمند گذراندن دوره رسمی_ آزمایشی است که مطابق رویه سال‌های قبل یعنی از سال ۹۱ هنگام بازگشایی دانشگاه فرهنگیان و جذب مجدد دانشجو معلم توسط این دانشگاه و دانشگاه شهید رجایی تا همین سال گذشته، برای ورودی‌های ۹۶ پا برجا بود و پذیرفته شدگان از بدو تحصیل به صورت رسمی-آزمایشی به استخدام آموزش و پرورش در می‌آمدند و با اتمام تحصیل وضعیت استخدامی آن‌ها به رسمی – قطعی تغییر می‌یافت.

برکم افزود: دانشجویان ورودی ۹۷ هم انتظار داشتند مانند رویه گذشته و مطابق متن دفترچه انتخاب رشته و مطابق قانون متعهدین خدمت آموزش و پرورش این اتفاق برای آنها نیز بیافتد اما بخشنامه مذکور آسایش را از آنها سلب کرده است. هرچند وزیر در پاسخ توییتری مسئله مهم اعتراضی که به دلیل عدم رعایت تعهد وزارت برای دانشجو معلمان ورودی ۹۷ اتفاق افتاده بود را “دغدغه برخی همکاران جوان خود” می‌نامد و اعلام می‌کند که به معاون مالی خود گفته است دلایل این کار را اعلام کند که همین نحوه برخورد و تقلیل یک مطالبه با اهمیت به یک “دغدغه برخی‌ها” باعث دلسردی بیشتر دانشجویان ورودی ۹۷ شده است.

وی با بیان اینکه عمل به این وعده از نظر دانشجومعلمان از دو جنبه سخت و غیر قابل باور می‌رسد عنوان کرد: اول از جنبه تجربه‌های متعدد از بدقولی و بدعهدی مدیران آموزش و پرورش که سال‌هاست موجب بی اعتمادی معلمان نسبت به آنها شده است و وقتی که نسبت به متن دفترچه انتخاب رشته و قانون پایبند نبوده‌اند چگونه می‌توان پذیرفت پای یک واکنش مجازی بایستند؟ دوم اینکه مطابق با همان بخشنامه ابلاغی در رابطه با اصلاح شیوه استخدام کارمندان، تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی مستلزم حداقل پنج سال سابقه خدمت است و تا زمانی که آن بخشنامه به قوت خود باقی باشد این وعده و قول آقای بطحائی بی نتیجه به نظر می‌رسد.

تجمع رانندگان اتوبوس در مشهد
روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از رانندگان اتوبوس در مشهد، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان در مقابل ساختمان شورای شهر این شهر، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع کارگران پیمانی شرکت آب و فاضلاب روستایی دشتستان
روز دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران پیمانی شرکت آب و فاضلاب روستایی دشتستان، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان در محوطه این شرکت اقدام به برگزاری تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: