•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

برگزاری دستکم ۸ تجمع اعتراضی

0
278

روز شنبه، جمعی از راننده های تعدیلی شرکت حمل و نقل آبادان در تهران، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جمعی از کارگران شهرداری آبادان، جمعی از سپرده گذاران بانک آینده در یاسوج، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت سایپا دیزل تهران، جمعی از کارگران شهرداری شادگان، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی بهمن خودرو و جمعی از کارکنان موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) در مقابل ساختمان مجلس در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از راننده های تعدیلی شرکت حمل و نقل آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان این شرکت واقع در جاده قدیم تهران (نرسیده به پل کن) تجمع کردند. راننده‌های معترض می‌گویند: “قرارداد شغلی حدود ۸۰ تا ۹۰ نفر از آنها به مرور از سال ۹۱ به بهانه اتمام قرارداد کار، فسخ شده و در این فاصله راننده‌های بیکار شده علیرغم طرح شکایت در اداره کار غرب تهران هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقات مزدی خود را دریافت کنند”. یکی از کارگران این واحد حمل‌ونقل جاده‌ای در توضیح این ماجرا گفت: “شرکت حمل‌ونقل آبادان حدودا ۳۰۰ راننده قرارداد مشارکتی دارد که از این تعداد حدود ۹۰ نفر از سال ۹۱ تاکنون به مرور تعدیل شده‌اند”. به گفته وی، شرکت حمل‌ونقل با هیچ یک از راننده‌های مشارکتی قراردادهای قانونی که در آن میزان دستمزد و سایر مزایای قانونی به صورت مشخص نوشته شده باشد، امضاء نکرده و در طول خدمت حدودا ۲۰ تا ۲۵ ساله راننده‌ها به جز دریافت حق ماموریت هیچ پولی از شرکت دریافت نکرده‌اند.

این کارگر افزود: “هیات حل اختلاف اداره کار غرب تهران به عنوان مرجع رسیدگی‌کننده به شکایت پیگیر مطالبات مزدی راننده‌های حمل‌ونقل آبادان است اما هنوز رای نهایی تعداد زیادی از کارگران راننده به جز چند نفر صادر نشده و مابقی بلاتکلیف مانده‌اند”.

راننده‌های معترض با اشاره به اینکه مشکلات صنفی آنها از زمان مدیریت قبلی شرکت حمل‌ونقل خلیج آبادان آغاز شده است، در ادامه گفتند: “دی ماه سال جاری با مرگ مدیرعامل سابق، مدیریت این شرکت تغییر کرد و در حال حاضر از مدیریت جدید درخواست داریم به پرداخت مطالبات مزدی راننده‌های تعدیلی که شامل دستمزد، سنوات، اضافه کاری، عیدی، حق بیمه و سایر مزایای جانبی چندین ساله می‌شود، رسیدگی کند”.

در این زمینه محمدپور (مسئول حراست شرکت حمل‌ونقل آبادان) که در جمع راننده‌های معترض حاضر شده بود، مدعی شد: “مدیریت جدید شرکت حمل‌ونقل آبادان پیگیر مطالبات راننده‌های معترض است”.

او با بیان اینکه این راننده‌ها پرونده‌های حقوقی دارند، افزود: “اخیرا مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل آبادان با فوت مدیرعامل قبلی تغییر کرده و مدیریت جدید نیز پیگیر مطالبات این کارگران خواهد بود”.

تجمع دانشجویان علوم پزشکی شیراز
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اعتراض به ابلاغ آیین‌نامه ایجاد مراکز آموزشی خصوصی مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه تجمع کردند.
دانشجویان این دانشگاه با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به مصوبه وزارت بهداشت، درمان شدند.

بر اساس این گزارش علی بهادر رئیس دانشگاه با همراهی دکتر سید منصور کشفی مشاور عالی رئیس دانشگاه، کوروش عزیزی معاون فرهنگی و دانشجویی و جمعی از مدیران دانشگاه با حضور در جمع دانشجویان، از نزدیک با نظرات و دغدغه‌های آنان در این زمینه آشنا شد.

بهادری با اشاره به بررسی این طرح در سطح کلان ملی، از پیگیری با وزارت بهداشت و انعکاس دیدگاه‌های دانشجویان در این زمینه خبر داد.

دکتر سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت، طی مکاتبه‌ای با معاون آموزشی این وزارتخانه، خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

تجمع کارگران شهرداری آبادان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری آبادان در اعتراض به معوقات مزدی چند ماهه خود مقابل ساختمان مرکزی شهرداری این شهر تجمع کردند.

دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه از معوقات مزدی عنوان شده‌ است.

از قرار معلوم این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری در شهرداری آبادان مشغول کارند و آن‌طور که منابع کارگری می‌گویند: “مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در مجموعه شهرداری آبادان سال‌هاست که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی روبرو هستند”.

مسئولان شهرداری آبادان همواره این ادعا را دارند که به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی امکان پرداخت به موقع مزد کارگران را ندارند.

تجمع سپرده گذاران بانک آینده در یاسوج
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از سپرده گذاران بانک آینده در یاسوج، در پی انتشار خبرهایی مبنی بر ورشکستگی بانک آینده و فراری بودن مدیرعامل آن دست به تجمع زدند.

شهروندان با مراجعه به شعبه بانک آینده خواستار پس گرفتن سپرده‌های خود از بانک شدند.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت سایپا دیزل در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت سایپا دیزل تهران، در اعتراض به عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل دفتر این شرکت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کارگران شهرداری شادگان
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری شادگان در اعتراض به معوقات مزدی چند ماهه خود در مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند.

تجمع خریداران خودروهای ثبت نامی بهمن خودرو
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی بهمن خودرو، در اعتراض به عدم تحویل خودرو و نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل دفتر این شرکت واقع در کیلومتر ۱۳جاده مخصوص کرج اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

تجمع کارکنان موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) در اعتراض به اخراج خود و همکارانشان، در مقابل ساختمان مجلس، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: