•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

برگزاری دستکم ۹ تجمع اعتراضی

0
352

روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ جمعی از اعضای تعاونی مسکن وزارت جهاد کشاورزی در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران، جمعی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، جمعی از کارگران شهرداری سروآباد در استان کردستان، جمعی از کارگران شرکت فولاد زرند، جمعی از شرکت کنندگان در آزمون وکالت، در مقابل ساختمان مجلس، جمعی از مالباختگان شرکت رامش خودرو در مقابل ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جمعی از کشاورزان شهرستان دنا، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان امور مالی این شرکت و جمعی از ساکنان منطقه کوی مهدیس شهر اهواز، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از اعضای تعاونی مسکن ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی، در اعتراض به تخلفات هیات مدیره این تعاونی، در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران دست به تجمع زدند. جمعی از آنها که مقابل ساختمان وزارت کار حضور داشتند، در مورد دلایل اعتراض خود، گفتند: “در اجتماع روز پنجم دی ماه مقابل ساختمان وزارت کار، خانم پروانه رضایی (مدیرکل تازه منصوب شده اداره کل تعاون استان تهران) از ما اعضای معترض تعاونی مسکن ایثار کارکنان وزارت جهاد کشاورزی فرصت یک هفته‌ای خواست تا پیگیر وضعیت مشکلات‌مان باشد.در حال حاضر که حدودا دو ماه از این وعده می‌گذرد علارغم پیگیری ایشان، همچنان مشکلات به قوت خود باقی است و اقدام مثبتی در خصوص تخلفات صورت گرفته اعضای سابق هیات مدیره که در عین حال تعلیق نیز شده‌اند، صورت نگرفته است”.

اعضای این تعاونی که اکثریت آنها از خانواده‌های ایثارگر و از جهادگران سازندگی هستند، در ادامه افزودند: “برابر اسنادی که موجود است؛ هیات مدیره قبلی این تعاونی در زمان تصدی خود طبق قرارداد به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و در اداره امور تعاونی تخلفاتی داشته‌اند در نتیجه مشکلاتی برای اعضا ایجاد شده است. در عین حال هیات مدیره تعاونی که متخلف شناخته شده، بدون توجه به حکم قوه قضائیه و مقررات اداره کل تعاون درحالی‌که در تعاونی سمتی نداشتند و توسط دادگاه تعلیق شده بودند، مجمع عمومی برگزار کرده و آن را در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسانده است؛ این درحالیست که پروژه‌های بزرگ این تعاونی بلاتکلیف مانده و ما از سال ۸۲ منتظر مشخص شدن وضعیت زمین‌ها و تحویل آپارتمان‌هایمان هستیم!”

اعضای تعاونی مسکن ایثار کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما خواستار آن هستیم که با اجرای قانون به مشکلاتمان که ناشی از تخلفات یک عده افراد سودجوست خاتمه داده شود، افزودند: “طی سال جاری تجمعات متعددی مقابل مراجع قضایی، اداره کل تعاون استان تهران و وزارت کار برگزار کرده‌اند به امید اینکه مشکلاتشان برطرف شود”.

طبق اظهارات معترضان؛ بسیاری از کسانی که عضو این تعاونی هستند درآمد چندانی ندارند. خیلی از آنها مستاجر هستند و فرزند دانش آموز و دانشجو در شرف ازدواج دارند.

  

تجمع کارگران شهرداری سروآباد
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شهرداری سروآباد در استان کردستان، در اعتراض به معوقات مزدی ۷ ماهه خود، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

برخی منابع کارگری گفتند: “سه روز از اعتراض کارگران شهرداری سروآباد در کردستان می‌گذرد و این کارگران هنوز منتظرند تا مسئولان شهری در خصوص پرداخت مطالبات مزدی آنها کاری انجام دهند”.

این کارگران در ادامه تجمع اعتراضی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته، امروز شنبه (۲۷ بهمن ماه) نیز در مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: “دستمزد ما در ۷ ماه گذشته پرداخت نشده و در شرایط فعلی که در آستانه سال نو قرار داریم، نگران افزایش معوقات مزدی و تامین هزینه‌های زندگی خود هستیم”.

طبق اظهارات این کارگر، مسئولان شهری در آخرین روز از تجمع کارگران که هفته گذشته انجام شد، با پرداخت حداقل یک میلیون تومان به هر یک از کارگران وعده پرداخت بخشی دیگر از مطالباتمان را دادند و اعتراض کارگران را موقتا خاتمه دادند.

به گفته وی، هم‌اکنون که حدود ۵ روز از وعده مسئولان شهر سروآباد برای پرداخت حداقل بخش از مطالباتمان می‌گذرد، اقدامی صورت نگرفته و کارگران همچنان منتظر تحقق آن هستیم.

فرزاد اخترکاوان (شهردار سروآباد) با تایید معوقات مزدی کارگران شهرداری گفت: “هفت ماه حقوق و ۴۰ ماه مزایای کارگران و کارکنان شهرداری این شهر پرداخت نشده است”.

به ادعای وی؛ “مشکلات مالی، نبود درآمد پایدار و عدم وصول مطالبات شهرداری مشکلات زیادی از جمله پرداخت حقوق و مزایای کارگران را برای ما ایجاد کرده است”.

اختر کاوان با بیان اینکه شهرداری سروآباد فاقد درآمد پایدار است، مدعی شد: “البته شهرداری ۲۰ میلیارد ریال نیز از دستگاه‌ها و نهادهای مختلف طلب دارد که در صورت پرداخت این مطالبات می‌توانیم تا حدودی مشکلات مالی شهرداری و بخشی از حقوق و مزایای پرسنل را پرداخت کنیم”.

تجمع کارگران شرکت فولاد زرند
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران شرکت فولاد زرند ایرانیان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های صنفی و وضعیت استخدامی خود، در مقابل دفتر مرکزی این شرکت در کرمان دست به تجمع زدند.

این کارگران که برخی بیش از پنج سال سابقه فعالیت در شرکت فولاد زرند را دارند خواستار توقف برخی استخدام‌های غیر بومی و داشتن امتیاز نسبت به افراد فاقد سابقه در این شرکت شدند.

این افراد با اشاره به شرایط آلایندگی و برداشت از منابع طبیعی شهرستان زرند گفتند: “مردم زرند ویژگی‌های استخدامی در این کارخانه را دارند اما متاسفانه همچنان در بخش‌های غیر تخصصی نیز از نیروهای غیر بومی استفاده می‌شود.

آنان همچنین خواستار رسیدگی به مطالبات پرداختی‌ها، بیمه و تعیین تکلیف و تغییر وضعیت کارگران روزمزد و پیمانکاری به قراردادی در استخدامی‌ها شدند.

یکی از کارگران به نمایندگی از نیروهای پیمانکاری شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: “در آزمون استخدامی اخیر شرکت کردیم و کارگران با سابقه شرکت در این آزمون پذیرفته نشدند و افرادی غیربومی از دیگر استان‌ها و شهرستان‌ها با داشتن اولویت استخدام شدند و اکنون مشغول به کار هستند”.

سید مجتبی حسینی افزود: “متاسفانه برخی از کارگران شرکت فولاد زرند که با وجود اینکه آلایندگی و ضرر و زیان این کارخانه به دام‌ها، محصولات کشاورزی و هوای این منطقه آسیبی جدی وارد کرده از مزایای اشتغالزایی این شرکت بی بهره مانده‌اند”.

وی اظهار داشت: “خانواده و نزدیکان برخی افراد بومی در این کارخانه نقص عضو شدند اما همچنان در صف انتظار استخدامی قرار دارند”.

این کارگر بومی شرکت فولاد زرند ایرنیان تصریح کرد: “بیش از پنج سال پیش مسئولان شرکت میدکو و فولاد زرند وعده استخدامی در این شرکت را به نیروهای پیمانکاری داده‌اند و تاکنون اجرایی نشده است”.

یکی دیگر از کارگران کارخانه فولاد زرند ایرانیان گفت: “بیش از چهار سال در این شرکت فعالیت می‌کنم و در برخی اوقات پرداختی حقوقمان از سوی پیمانکار بیش از چهار ماه معوق شده و بیمه ما به صورت منظم پرداخت نمی‌شود”.

امید متصدی زاده اضافه کرد: “نیروهای استخدامی کارفرمایی جدید اینک به محل وارد شده و کاربری کمتری دارند و تمامی فعالیت‌ها بر عهده نیروهای پیمانکاری است که تعیین تکلیف نشده‌اند”.

وی گفت: “مسئولان شرکت وعده پیگیری و استخدامی نیروهای پیمانکاری را می‌دهند و تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نشده است”.

این کارگر بومی زرند ادامه داد: “افرادی که شرکت را ساختند و بومی منطقه هستند استخدام نمی‌شوند در حالی که افراد غیر بومی و بدون سابقه فعالیت به عنوان نیروی کارفرمایی اشتغال به کار شدند”.

شهرستان زرند در فاصله ۷۰ کیلومتری کرمان قرار گرفته است.

تجمع کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، در اعتراض به معوقات مزدی ۷ ماهه خود، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع کردند.

علت برپایی این اعتراض صنفی، حدودا ۷ ماه معوقات مزدی اعلام شده است.

کارگران معترض گفتند: “کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز از زمان خصوصی‌سازی با مشکل کمبود نقدینگی مواجه شده است”.

کارگران بلبرینگ‌سازی یادآور شدند که پیش از این نیز به دلیل بی‌توجهی مدیریت این واحد صنعتی، بابت معوقات مزدی خود اقدامات اعتراضی مشابهی را انجام داده بودند.

تجمع معترضان به آزمون وکالت
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایرنا، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از معترضان و شرکت کنندگان در آزمون وکالت، در مقابل ساختمان مجلس اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

یکی از این تجمع کنندگان، اظهار داشت: “میزان ظرفیت قبول شدگان آزمون وکالت بسیار کم است، در حالی که ما سالانه فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته حقوق داریم که در این آزمون شرکت می کنند”.

وی ادامه داد: “ما خواهان افزایش ظرفیت قبولی آزمون وکالت هستیم و از نمایندگان می خواهیم به اعتراض‌های شرکت کنندگان در آزمون امسال هر چه سریع تر رسیدگی کنند”.

این تجمع کننده مقابل مجلس از کمیسیون قضایی و حقوقی خواست به نحوه برگزاری این آزمون ورود کند.

تجمع مالباختگان شرکت رامش خودرو
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان شرکت رامش خودرو در مقابل ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب تهران، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این مالباختگان پس از دو سال پیگیری قضایی، هنوز نتوانسته‌اند به حق و حقوق خود دست یابند.

تجمع کشاورزان شهرستان دنا
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از بویر نیوز، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان بخش‌هایی از شهرستان دنا واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کشاورزان معترض دلیل تجمع خود را در اعتراض به نحوه توزیع سهمیه کود شیمیایی و تخلفات انجام شده توسط کارگزاران، بیان کردند.

شهرستان دنا یکی از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است. مرکز این شهرستان شهر سی سخت است.

تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه، در اعتراض به عدم پرداخت حق سنوات خود، در مقابل ساختمان امور مالی این شرکت اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع ساکنان منطقه کوی مهدیس شهر اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷، جمعی از ساکنان منطقه کوی مهدیس شهر اهواز، در اعتراض به قطعی و افت فشار آب لوله کشی شهری که بدون اطلاع رسانی قبلی صورت گرفته است، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

در این تجمع شهروندان به مشکلات ناشی از افت فشار و قطعی آب منطقه اشاره و خواستار پاسخگویی مسئولین مربوطه شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.