•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

برگزاری دست‌کم ۷ تجمع اعتراضی

0
319

روز سه‌شنبه، جمعی از خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان، بیش از ۵۰۰ نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان مقابل ساختمان اداره مرکزی، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت، جمعی از مالباختگان شرکت پدیده شاندیز در مشهد، جمعی از کشاورزان ورزنه در استان ‎اصفهان، جمعی از رانندگان شرکت ملی حفاری ایران در اهواز و شماری از دانشجویان رشته پرستاری مقابل مجلس شورای اسلامی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، خانواده‌های کارگران بازداشتی فولاد اهواز برای دومین روز پیاپی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. معترضان می‌گویند: “قرار بود تا روز یکشنبه همه کارگران بازداشتی آزاد شوند اما هنوز تعدادی از آنها در بازداشت به سر می‌برند”. حاضران در تجمعِ امروز، خواستار پاسخگویی استاندار و مقامات استانی شدند. روز گذشته همچنین همچنین محمدعلی جداری فروغی، وکیل برخی کارگران گروه ملی فولاد ایران گفت: قرار کفالت برای تعدادی از کارگران بازداشتی پذیرفته شده و مراحل آزادی آنها در حل طی شدن است. امیدوارم ظرف روز گذشته و امروز کارگران فولاد اهواز آزاد شوند. در تاریخ ۲ دی‌ماه ۱۳۹۷ وکیل تعدادی از کارگران بازدشت‌شده‌ی گروه ملی فولاد اهواز از آزادی شش کارگر طی روزهای ۱ و ۲ دی‌ماه خبر داد. حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه نیز از آزادی یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت خبر داده بود.

هویت این افراد “سیدحبیب طباطبایی، جواد غلامی، محسن بلوطی، مهدی طهماسبی، کوروش اسماعیلی، علی امامی (اتمامی)، عبدالرضا دستی، سهراب نعامی، حسین عساکره، فریبرز شیخ رباط و سید علی جواد پور” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده بود.
لازم به ذکر است از حوالی نیمه شب یکشنبه تا روز سه‌شنبه ده‌ها تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.
گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

تجمع کارگران کشت و صنعت مغان
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، بیش از ۵۰۰ نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان مقابل ساختمان اداره مرکزی در اعتراض به واگذاری شرکت، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

از قرار معلوم، پس از یک بار لغو اهلیت خریدار، اواخر آذر واگذاری مجدد مجتمع به صاحب کارخانه شیرین عسل تبریز انجام شد، این درحالی‌ست که روز گذشته (۳ دی ماه) نیز اهالی مغان و کارگران این کارخانه در شهرک مغان که مهانسرای ویژه مدیران شرکت و محل زندگی بخشی از پرسنل شرکت است، تجمع کرده‌اند.

تجمع کنندگان می‌گویند: “مجتمع کشت و صنعت مغان جزئی از آب و خاک مردم شهرستان پارس آباد مغان است و زندگی عشایر و اهالی این منطقه وابسته به این کارخانه است. پیش از این اهلیت خریدار اول این مجتمع کشت و صنعت لغو شده بود و کارگران نسبت به واگذاری مجدد این واحد تولیدی معترض هستند”.

در تجمع روز گذشته ۴ دی ماه نیز کارگران مجتمع کشت و صنعت مغان، فرماندار شهرستان پارس‌آباد حضور یافت و قول پیگیری به کارگران داد.

مجتمع کشت و صنعت مغان بیش از ۲ هزار نفر پرسنل دارد؛ این درحالی‌ست که ۱۰ سال گذشته بیش از ۵ هزار نفر به صورت مستقیم در این واحد تولیدی کار می‌کردند”.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در رشت
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در رشت، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان پدیده شاندیز در مشهد، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

آنها هم چند سال است که معترضند و حتی دی ۹۴ در اعتراض در برابر ورودی مجلس شورای اسلامی در تهران با حضور گسترده پلیس ضد شورش مواجه شدند.

دو سال پیش گفته شده بود که بدهی‌های این شرکت به سهامداران مالباخته ۸۴۰۰ میلیارد تومان است.

پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعت پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذراند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد. پدیده شاندیز به علت دروغگویی از تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد. سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

تجمع کشاورزان ورزنه در استان اصفهان
به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از کشاورزان ورزنه در استان ‎اصفهان برای سومین روز متوالی در اعتراض به عدم دریافت حق‌آبه شان اقدام به برگزاری تجمع کردند.

معترضان که مدت‌هاست در اعتراض به نبودن آب کافی برای کشاورزی، به همه نهادهای ذیربط مراجعه کرده‌اند، می‌گویند: “خطاب ما به همه مسئولان مربوطه است. ما کشاورزان ورزنه به آنها می‌گوییم حقابه را برگردانید! این خواسته را با صدای بلند می‌گوییم”.

کشاورزان ورزنه که با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواسته‌های قانونی خود را مطرح کرده‌اند، می‌گویند: “برای یک کشاورز، بی آبی فرقی با مرگ ندارد؛ چرا حیات کشاورزی و کشاورزان اصفهان را در معرض خطر قرار داده‌اند؛ ما خواهان بازگشت حقابه‌ی زاینده رود به مردم محلی و کشاورزان اصفهانی هستیم”.

کشاورزان ورزنه پیش از این نیز بارها تجمع اعتراضی ترتیب داده‌اند.

تجمع رانندگان شرکت ملی حفاری ایران در اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، جمعی از رانندگان خاور استیجاری دستگاه‌های حفاری شرکت ملی حفاری ایران در اهواز، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این کارگران دلیل تجمع اعتراضی خود را پایین بودن دستمزد دریافتی و ۹ ماه معوقات مزدی خود بیان کردند.

تجمع دانشجویان رشته پرستاری در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۷، شماری از دانشجویان رشته پرستاری در اعتراض به عدم جذب پرستاران و نبود ردیف بودجه استخدامی پرستاران در بودجه سال ۹۸ در مقابل مجلس شورای اسلامی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: