•                  
سه شنبه , ۰۸ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 29

برگزاری دادگاه تجدیدنظر چهار شهروند بهایی اهل مشهد

0
184

بهائیان ایران .jpgروز گذشته جلسه دادگاه تجدید نظر چهار شهروند بهایی اهل مشهد برگزار شد. این چهار شهروند بهایی پیشتر توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد هر کدام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، جلسه دادگاه تجدیدنظر چهار شهروند بهایی اهل مشهد به نام‌های “دری امری”، “می خلوصی”، “ساقی فدایی” و “شایان تفضلی” دیروز یکشنبه ۴ شهریورماه ۹۷ در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی برگزار شد. این چهار شهروند بهایی در اسفندماه سال گذشته توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد هرکدام به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده بودند. اتهام این شهروندان «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است. یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “صبح روز یکشنبه ۴ شهریور ماه، دادگاه تجدیدنظر چهار شهروند بهائی ساکن مشهد به نام‌های دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی و شایان تفضلی در دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی برگزار شد و حکم نهایی بزودی به متهمان اعلام خواهد شد”. این شهروندان بهایی در خردادماه سال ۱۳۹۳ توسط نبروهای امنیتی شهر مشهد بازداشت شدند و پس از آنکه با تودیع وثیقه آزاد شدند طی دو جلسه دادگاهی در ۲۶ آذرماه ۹۳ و ۲۷ خردادماه ۹۶ مورد محاکمه قرار گرفتند.

نهایتا قاضی سلطانی هر یک از این افراد را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: