•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بلاتکلیفی دو شهروند سنی مذهب بازداشت شده در بازداشتگاه اداره اطلاعات گرگان

0
571

bazdasht-sunni-suny-300x191.jpgدو تن از شهروندان سنی مذهب ترکمن به نام‌های “داوود قلیچی”و“عبدالمجید آزمون” که در اردیبهشت‌ماه سال جاری بازداشت شده بودند، علی‌رغم گذشت بیش از دوماه کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از توهرا، گزارش شده است که قرار است در هفته جاری این روحانیون جهت رسیدگی به وضعیت حقوقی خود از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان گرگان به دادگاه ویژه روحانیت منتقل شوند. علی‌رغم گذشت بیش از دو ماه از بازداشت دو روحانی ترکمن به نام های “داوود قلیچی” و “عبدالمجید آزمون” این افراد کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات گرگان بدون دسترسی به وکیل نگهداری می‌شوند. یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به حقوق بشر در ایران گفت: “از زمان بازداشت تاکنون هیچ یک از اعضای خانواده این دو روحانی موفق به ملاقات نشده‌اند و تنها هفته‌ای یکبار به صورت چند دقیقه ای اجازه داده شده تا با خانواده خود تماس بگیرند”. این منبع در ادامه گفت: “قرار است هفته جاری این روحانیون جهت تعیین شدن وضعیت حقوقی خود از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان گرگان به دادگاه ویژه روحانیت این شهر منتقل شوند و خانواده این افراد امیدوارند که حداقل بتوانند در آن زمان با فرزندان خود ملاقاتی هرچند کوتاه داشته باشند”.

گزارش شده است که اتهامات این دو روحانی “تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ سلفیت” و “اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده است.

لازم به یادآوری است، این روحانیون در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال جاری در منزل شخصی خود پس از تفتیش کامل وسایل بازداشت شدند، پیش‌تر حقوق بشر در ایران در گزارشی تحت عنوان یکماه بی خبری از وضعیت روحانی بازداشت شده ترکمن به جزئیات دستگیری این روحانیون پرداخته بود.

لازم به اشاره است حکومت ایران در موارد متعددی برای جلوگیری از فعالیت های مبلغان اهل سنت در کشور، فعالان این مذهب دین اسلام را با اتهامات “عضویت در گروه‌های سلفی” و “تبلیغ سلفیت” بازداشت کرده است بسیاری از این دست فعالان بازداشت شده طی نامه نگاری یا گفته های خود در محکمه ادعا کرده اند که این اتهامات پایه و اساسی نداشته و تنها مبلغین مذهبی هستند که مرتکب خشونتی نیز نشده اند.
در طول سال ۱۳۹۶، ۶۸۸۳ شهروند در ایران به علت عقیدتی یا سیاسی بازداشت شدند. از این میان ۱۲۸۱ شهروند در ایران به‌صورت انفرادی به دلایل عقیدتی، سیاسی یا امنیتی بازداشت شدند.

از جمله مهم‌ترین موارد بازداشت می‌توان به ۶۶ مورد از بازداشت فعالین رسانه‌ای، ۱۴ مورد از بازداشت فعالین محیط‌زیست، ۲۲۲ مورد از بازداشت اقلیت های مذهبی (به غیر از موضوع گلستان هفتم)، ۱۱۴ مورد از بازداشت زنان معترض و فعالین حقوق زنان، ۶۰ مورد از بازداشت کارگران و فعالین کارگری اشاره داشت.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.