•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

بیانیه سازمان عفو بین الملل درمورد بازداشت سه وکیل و یک فعال حقوق زنان

0
332

بیانیه عکس وکلا .jpgسازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت سه وکیل و یک فعال حقوق زنان در طی روزهای گذشته اعتراض کرد .

به گزارش حقوق بشر در ایران , سازمان عفو بین الملل با صدور یک بیانیه نسب به بازداشت سه وکیل دادگستری و یک فعال حقوق زنان ابراز نگرانی کرد . در این بیانیه آمده است که مقامات ایرانی با این بازداشتهای غیرقانونی به دنبال سرکوب کامل جامعه مدنی و قرار دادن مدافعان حقوق بشر در جوی سرشار از ارعاب و خفقان هستند. تنها یک روز پس از آنکه دو وکیل حقوق بشر بنامهای پیام درافشان و فرخ فروزان در منزل آرش کیخسروی بازداشت شدند  هدی عمید دیگر وکیل حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شد . ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در روز ۱۰ شهریور نجمه واحدی فعال حقوق زنان را نیز در خانه اش در تهران بازداشت کردند . فیلیپ لوتر، مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌ الملل گفت: این دستگیری ها به وضوح تلاشی هستند از سوی مقامات ایرانی برای خفه کردن صدای کسانی که برای ترویج حقوق بشر در ایران فعالیت می کنند. آقای لوتر در ادامه افزود: وضعیت حقوق بشر در ایران به نطقه‌ی بحران رسیده است. ابراز نگرانی‌های ملایم کافی نیست. ما خواهان واکنش جدی از سوی جامعه بین المللی هستیم. آنها باید از مقامات ایران بخواهند که حملات خود علیه مدافعان حقوق بشر از جمله وکلای حقوق بشری و فعالان حقوق زنان را متوقف کنند و بلافاصله و بدون قید و شرط کسانی که اخیرا بازداشت شده اند را آزاد کرده و تضمین کنند که هر فرد بازداشت شده از زمان دستگیری به وکیل دسترسی داشته باشد.»

مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل گفت: «با توجه به گفت و گوهای مداوم اتحادیه اروپا با ایران، این نهاد باید در طرح این درخواستها پیشگام باشد.»

نسرین ستوده یکی از برجسته ترین وکلای حقوق بشری در ایران نیز از روز ۲۳ خرداد بازداشت شده است . ایشان وکالت زنانی که به خاطر اعتراض مسالمت آمیز به عمل تبعیض آمیز و تحقیرآمیز حجاب اجباری با تعقیب کیفری رو به رو شده بودند را پذیرفته بود .  او در حال حاضر در زندان اوین است و مورد اتهامات امنیتی بی اساسی همچون ، اقدام علیه امنیت ملی , توهین به رهبری قرار گرفته است . مقامات ایرانی تلاش دارند که با دستگیری وکلای حقوق بشری مانع دفاع آنها از موکلانشان شوند، موکلانی که اغلب مدافعان حقوق بشر  , زندانیان عقیدتی , نوجوانان و دیگر افراد محکوم به اعدام هستند  .

هدی عمید پیشتر در مورد کمپین تغییر چهره مردانه مجلس نوشته بود ,  هدف از آن کمپین افزایش تعداد نمایندگان مدافع حقوق زنان در مجلس بود. او و نجمه واحدی در زمینه توانمند کردن زنان و دختران، از جمله برگزاری کارگاههای آموزشی در مورد حقوق زنان در حوزه ازدواج و طلاق، نیز فعال بوده اند.

پیام درافشان وکالت آرش کیخسروی را بر عهده داشت که توسط نیروهای امنیتی در  ۲۷ مرداد ماه به همراه دو وکیل دیگر بنامهای قاسم شعله سعدی و مسعود جوادی در برابر ساختمان مجلس در ایران بازداشت شد. پیش از دستگیری و بازداشت، آرش کیخسروی وکالت خانواده کاووس سیدامامی، شهروند ایرانی-کانادیی و فعال محیط زیستی که در فوریه ۲۰۱۸ به طرز مشکوکی در زندان اوین درگذشت را به عهده داشت .

آرش کیخسروی، قاسم شعلهسعدی و مسعود جوادی در یک تجمع مسالمتآمیز در برابر مجلس در اعتراض به نظارت استصوابی و عدم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه بازداشت شدند. مسعود جوادی بعدتر آزاد شد، اما آرش کیخسروی و قاسم شعلهسعدی به زندان فشافویه منتقل و  به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی متهم شدند . وکلای مدافع حقوق بشر محمد نجفی , مصطفی دانشجو و زینب طاهری و مدافعان حقوق زنان در خصوص مسئله حجاب اجباری فرهاد میثمی و رویا صغیری از دیگر کسانی هستند که در چند ماه اخیر تحت پیگرد و بازداشت قرار گرفته اند و اسامی آنها در بیانیه اخیر عفو بین الملل آمده است .

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: