•                  
دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, آگوست 2

بیانیه شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس پیرامون اخراج غیرقانونی سپیده مرادی

0
229

shoraye_senfi_daneshjouyane_keshvar_96.jpgشورای صنفی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس با صدور بیانیه‌ای نسبت به اخراج غیرقانونی سپیده مرادی سروستانی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی اعتراض کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران ، سپیده مرادی روز ۱۳ بهمن‌ماه به دستور نهادهای امنیتی به دلیل گرایش به مکتب درویشی از ادامه تحصیل‌ در دوره کار‌شناسی ارشد علوم کامپیو‌تر دانشگاه تربیت مدرس محروم و اخراج شد.

متن این بیانیه بدین شرح است:

بس است. نسل کشی بس است. تبعیض بس است. کشتار و فساد بس است. آیا نمی‌بینید؟

حق برخورداری از آموزش؛ از حقوق اساسی همه افراد در جامعه است. هر شهروند، فارغ از جنسیت، قومیت و مذهب حق دارد که از امکانات آموزشی استفاده کند و چه مضحکهٔ ننگینی است نمایش استبداد که همه را غیرخودی پنداشته است و هر کسی را به جرم ابراز عقیده به بند می‌کشاند و از تحصیل محروم می‌کند.

چه کسی این حق را به شما داده است که با شعار عدالت، نا‌برابری می‌آورید و با نام آزادی حبس می‌کنید و اخراج می‌کنید؟

کجاست شعارهای اساسی این مرز و بوم که در این روزگار، آزادی و عدالت جرمی نانوشته است و دروغ و تزویر معبود ستودنی صاحبان قدرت گشته است. خودکامگان چنان دایره خویش را روزبه‌روز تنگ می‌کنند و هیچ آزاداندیش آزاده‌ای را در آن حلقه راه نمی‌دهند که این حلقه دیر نیست که تنها به گرد گردنشان اندازه گردد.

بازداشت‌های خودسرانه، حمله به حریم خصوصی افراد و اکنون محرومیت از تحصیل تنها برای ابراز عقیده صلح‌طلبانه و درویش‌وار، عرصه را بر دانشجویان تنگ کرده است.

وجدان‌های بیدار، به «مرگ شهری» که خواسته و ناخواسته در انتظار هر دگراندیش است همواره «نه» خواهند گفت و یکصدا به مسئولان تذکر می‌دهند تا از اقدام‌های نابخردانه که شایسته محیط دانشگاه نیست و هم موجب خشم و خشونت و بی‌اعتمادی است، دست بردارند و محیط آموزش را فدای بازی‌های سیاسی‌کارانه خود نکنند و بر میثاق ملی (حقوق ملت در قانون اساسی) پایبند بمانید که در این فقره با تخلفتان چهار اصل آن را پایمال کرده‌اید. و گر جهل است یادآور می‌شویم اصول حقوق ملت را. اصل نوزدهم؛ مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند. اصل بیست و سوم؛ اصل ممنوعیت تفتیش عقاید. اصل سی و ششم؛ حکم به مجازات تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد. اصل سی و هفتم؛ اصل برائت است و هیچکس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.
بدانید که در این نقض پیمان با ملت و انکار و نادیده گرفتن حقوق ملت و فضای دود و مه هولناکی که ایجاد کرده‌اید این شمایید که راه از بیراهه نشناخته به چاه می‌افتید و چراغ دانش و خرد و انسانیت از دستان مردمان ایران‌زمین افتادنی نیست.

شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس به نمایندگی از همه دانشجویان آزادی‌خواه به حکم غیرانسانی، غیرقانونی و غیراخلاقی اخراج سپیده مرادی سروستانی تنها به‌خاطر درویش بودن و درویش ماندن اعتراض دارد و بر حق اعتراض خود ایستاده است و تا بازگشت سپیده مرادی به تحصیل بی‌هیچ قید و شرط و تعهدی، از تلاش باز نخواهد ایستاد. ما دانشجویان، خواهان ادامه تحصیل سپیده مرادی سروستانی هستیم و بر این خواستن خویش اصرار داریم. باشد که به‌زودی او را در کنار خویش و نشسته بر صندلی دانشگاه ببینیم.

گر چه می‌دانم
آن‌چه بیداری ندارد خواب مرگ بی‌گناهان است و وجدان شماست
با تمام اشک‌هایم باز نومیدانه خواهش می‌کنم
بس کنید
بس کنید و
بنگرید این خلق عالم را که دندان بر جگر
بیدادتان را بردباری می‌کنند…

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: