•                  
چهارشنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, دسامبر 2

بیخبری مطلق از وضعیت بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری

0
265

در حالی که بیش از یک هفته از بازداشت بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری و حقوق کودک توسط پلیس امنیت میگذرد علیرغم گذشت زمان و پیگیری خانواده کماکان اطلاعی از  وی حاصل نشده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, بهنام ابراهیم زاده فعال حقوق کودک و فعال کارگری که در تاریخ ۲۱ آذر ماه در تهران و در منزل شخصی خود توسط پلیس امنیت این شهر بازداشت و به بازداشتگاه نیرهای امنیتی منتقل گردید, با گذشت بیش از یک هفته از بازداشت این فعال مدنی و مراجعه مکرر خانواده و بستگان وی به پلیس امنیت در تهران هیچگونه جواب مشخصی مینی برسلامت بهنام ابراهیم زاده به خانواده وی داده نشده و همین مساله باعث افزایش نگرانی همسر و فرزند و سایر اعضای خانواده این فعال کارگری و حقوق کودک شده است. بهنام ابراهیم زاده از زمان بازداشت از حق تماس تلفنی و هرگونه ارتباط با همسر خود و نیما تنها فرزند بیمار خود نیز محروم مانده است. لازم به ذکر است این فعال کارگری در زمان بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است هر چند ارتباط این بازداشت به اجرای حکم مذکور مشخص نیست. یکی منبع نزدیک به خانواده آقای ابراهیم‌ زاده در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “چهارشنبه شب پنج مرد و یک زن از پلیس امنیت شهرری به خانه آقای ابراهیم‌زاده رفتند و پس از بازرسی منزل، تعدادی از وسایل آنها ازجمله لپ‌تاب و تلفن همراه وی و فرزندش را ضبط کرده و با خود بردند. خانواده آقای ابراهیم‌زاده از زمان بازداشت وی هیچ خبری از ایشان ندارند و علیرغم پیگیری‌هایشان تاکنون از محل نگهداری او اطلاعی به دست نیاورده‌اند”. در زمان بازداشت آقای ابراهیم‌زاده نیروهای بازداشت کننده توضیحی در مورد دلایل بازداشت او ارائه نکردند. با این حال پیش‌تر یکی از اعضای خانواده آقای ابراهیم‌زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران  گفت: “بهنام در روز بازداشت شفاها مطلع شد به ۱۸ ماه حبس محکوم شده است. این حکم به صورت رسمی به او ابلاغ نشده و صرفا در سایت قوه قضاییه گذاشته شده است. این در حالی است که بهنام ابراهیم‌زاده پس از احضار تلفنی از محل برگزاری دادگاه نیز اطلاع نداشته و به صورت تلفنی به وی گفته شده بود در ابلاغیه رسمی محل دادگاه ابلاغ خواهد شد؛ در نهایت دادگاه به صورت غیابی و بدون حضور آقای ابراهیم‌زاده و وکیل وی تشکیل شده و حکم ۱۸ ماه حبس نیز صادر شده است”.

با این حال با توجه به نحوه بازداشت و بی خبری پس از آن، به نظر نمی آید دستگیری این فعال کارگری ارتباطی به اجرای حکم صادره مذکور داشته باشد.

پیشتر این فعال کارگری در تاریخ ۲۶ مردادماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اطراف کرمانشاه و درحالی که برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده آن مناطق رفته بود بازداشت شده بود.

بهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۰ شهریورماه ۹۷ با تودیع قرار ۴۰ میلیون تومانی و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

در تاریخ ۱ آذرماه، بهنام ابراهیم زاده به صورت تلفنی جهت رسیدگی به اتهامات مطروحه به دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو احضار شده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به آقای ابراهیم‌زاده در گفتگو با گزارشگرحقوق بشر در ایران گفته بود: “پس از بازداشت و در زمان بازپرسی در دالاهو اتهام «تبلیغ علیه نظام» به آقای ابراهیم زاده تفهیم شد. مصادیق این اتهام انتشار اخبار مربوط به وضعیت نامناسب زلزله زدگان سرپل ذهاب عنوان شده است”
آقای ابراهیم زاده در روز بازداشت به صورت غیررسمی از محکومیت خود به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری از بابت این پرونده مطلع شد.

بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است.
حقوق بشر در ایران پیشتر نیز در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته از آزادی بهنام ابراهیم زاده از زندان رجایی شهر با پایان دوران محکومیت ۷ ساله خود خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: