•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بی‌خبری از فعال مدنی “عبدالله بزرگزاده” پس از انتقال به قرنطینه زندان مرکزی زاهدان

0
453

عبدالله بزرگ زادهخانواده ” عبدالله بزرگزاده” از بیست روز پیش نسبت به وضعیت وی در بی‌خبری بسر می‌برند. آقای بزرگزاده ۲۷ در تاریخ خردادماه، در تجمع مسالمت آمیز حمایت از دختران ایرانشهر توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، عبدالله بزرگزاده که ۲۷ خرداد ۹۷ در تجمع مسالمت آمیز حمایت از دختران ایرانشهر توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده بود، ۱۶ مرداد ۹۷ از بازداشتگاه اطلاعات سپاه تماسی تلفنی با خانواده خود داشت. وی پس از آن به قرنطینه زندان زاهدان منتقل شده و تاکنون هیچ خبری از وضعیت نامبرده در دست نیست. چند روز پس از بازداشت نامبرده رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در یک مصاحبه خبری نسبت به بازداشت وی مورد سوال قرار گرفت که در پاسخ علت بازداشت وی را “اخلال در نظم” خوانده و گفت: “برادر وی یکی از معاندین نظام است”. مدتی بعد اطلاعات سپاه با انتشار فیلمی که عبدالله بزرگزاده همراه با ۶ دختر و پسر نوجوان در آن دیده می شد. عبدالله بزرگزاده یک روز پس از بازداشت “به طور ناگهانی” در راهرو دادگاه انقلاب ایرانشهر رویت شد و گفته بود که مورد شکنجه قرار گرفته است.

بازداشت عبدالله بزرگزاده و معترضان دیگری که در تجمع حمایت از دختران ایرانشهر بازداشت شدند موجی از انتقادها را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت و چند تن از ائمه جمعه نیز خواستار آزادی وی شدند.

تجمع حمایت از دختران ایرانشهر پس از آن شکل گرفت که مولوی طیب ملازهی در نماز عید سعید فطر ۹۷ از گروهی خبر داد که به ۴۱ نفر از دختران در ایرانشهر تجاوز کرده بودند. مولوی طیب این افراد را دارای “زر و زور” خواند.

پس از آنکه اسامی افراد در فضای مجازی منتشر شد حمایت آنها از سوی سپاه و ارگان های امنیتی افشا شد.

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای از مقامات در ایران خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط عبدالله بزرگ‌زاده سربازی، فعال مدنی بلوچ، شده بود .

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.